Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Szok w Arabii Saudyjskiej: książęta i ministrowie w więzieniu
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 06 listopad 2017 11:17 Autor: Andreas

Szok w Arabii Saudyjskiej: książęta i ministrowie w więzieniu

Gyps fulvus Griffon Vulture Gyps fulvus Griffon Vulture David A. Hofmann/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

11 książąt, czterech ministrów i dziesiątki byłych członków rządu zostało aresztowanych w ciągu minionych 24 godzin w Arabii Saudyjskiej. Bezprecedensowa w historii królestwa czystka polityczna jest dziełem następcy tronu, 32-letniego Mohammeda ben Salmana, syna 81-letniego króla Salmana, który jednym ruchem chce skonsolidować swą władzę.

Masowym aresztowaniom towarzyszą znaczące zmiany na szczytach władzy. Długoletni następca tronu i konkurent królewskiego syna książę Metab ben Abdallah został nagle pozbawiony stanowiska dowódcy potężnej Straży Narodowej. Podobnie książę Abdallah al-Sultan, szef Marynarki Wojennej i minister gospodarki Adel Fakih stracili swoje posady.

Według saudyjskiej telewizji Al-Arabija, oficjalnym powodem niebywałych zmian i czystki jest śledztwo w sprawie morderczej powodzi w Dżeddzie w 2009 r.. Nie ma jednak wątpliwości, że wydarzenia ostatniej doby mają raczej związek z szokującym przemówieniem następcy tronu (nazywanym w Arabii krótko MBS) wygłoszonym 24 października w Rijadzie: „Nie będziemy marnować następnych 30 lat naszego życia na dostosowywanie się do ekstremistycznych ideologii – zniszczymy je teraz!”. Chodzi oczywiście o główny przedmiot saudyjskiego eksportu, oprócz ropy: wahhabizm, który wraz z saudyjskimi pieniędzmi aktywnie wspiera terroryzm w wielu krajach.

„Królestwo otwiera nową erę – polityki jawności, jasności i odpowiedzialności” – zadeklarował dziś bardzo bliski MBS minister finansów Mohammed al-Dżadaan, zgodnie z zapowiedzią swego mentora, który mówił w Rijadzie o Arabii „nowoczesnej, otwartej i tolerancyjnej”.

Na razie najbardziej spektakularnym posunięciem MBS było zezwolenie kobietom na kierowanie samochodami, jak też inna, mniej głośna wrześniowa czystka w środowiskach religijnych i intelektualnych. Aresztowano wówczas wielu dysydentów krytykujących politykę zagraniczną MBS, jak bojkot Kataru, wojnę w Jemenie, czy też prywatyzację przedsiębiorstw publicznych i zmniejszenie subwencji socjalnych państwa.

Od dzisiaj MBS niepodzielnie włada najważniejszymi dziedzinami królestwa – wojskiem i gospodarką. Zdaniem zagranicznych dyplomatów, obecny następca tronu może rządzić nawet pół wieku, zważywszy, że ze zdrowiem króla Salmana jest coraz gorzej.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 06 listopad 2017 11:25
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Szok w Arabii Saudyjskiej: książęta i ministrowie w więzieniu