Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Waszyngton wesprze protesty w Iranie
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 05 styczeń 2018 08:53 Autor: Andreas

Waszyngton wesprze protesty w Iranie

Wiceprezydent USA Mike Pence Wiceprezydent USA Mike Pence Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0

Wiceprezydent USA Mike Pence obiecał protestującym w Iranie wsparcie ze strony Waszyngtonu, oskarżając poprzednią administrację o odmowę poparcia uczestników protestów w tym kraju po wyborach prezydenckich w 2009 roku.

„Dziś naród irański ponownie podniósł się, aby zażądać wolności i możliwości. Pod rządami prezydenta Trumpa USA stoją z nim ramię w ramię. Tym razem nie będziemy milczeć” – pisze Pence w artykule dla „The Washington Post”. Jak podkreślił, bezczynność poprzedniej administracji doprowadziła do stłumienia przez irańskie władze tzw. Zielonego Ruchu w 2009 roku.

„Zielona rewolucja został brutalnie stłumiona i martwe milczenie na ulicach Iranu zbiegło się w czasie z milczeniem Białego Domu. Do dziś wielu Irańczyków wini USA o to, że porzuciliśmy ich w potrzebie” – pisze Pence.

Wiceprezydent przypomniał, że zanim rozpoczęły się protesty Trump „przepowiedział, że dni reżimu (rządzącego) w Iranie są policzone”.

„Tam, gdzie poprzednik milczał w 2009 roku, Trump natychmiast zaoferował Irańczykom zdecydowane poparcie Ameryki” – podkreślił polityk.

Pence zapewnił, że obecna administracja „nadal będzie pomagać protestującym w ich dążeniu do wolności i domaganiu się od władz zaprzestania destabilizujących działań w kraju i zagranicą”.

Wcześniej rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert zaprzeczyła, aby Waszyngton miał zamiar poprzeć rewolucję w Iranie, podkreślając, że USA chcą jedynie „zmian” w tym kraju.

Źródło: pl.sputniknews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 05 styczeń 2018 09:36