Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Izrael – de facto członek NATO
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 12 marzec 2013 23:04 Napisał

Izrael – de facto członek NATO

Sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, przyjął prezydenta Izraela, Shimona Peresa, w kwaterze sojuszu 7 marca.

Porządek dnia: poprawić współpracę wojskową między Izraelem a sojuszem, biorąc pod uwagę głównie zagrożenie terroryzmem:

„Izrael będzie rad, jeśli będzie mógł podzielić się swoją wiedzą i technologiami z NATO. Izrael posiada doświadczenie w zarządzaniu złożonymi problemami; musimy wzmocnić współpracę by móc wspólnie zwalczać globalny terroryzm i pomagać NATO w rozwiązywaniu problemów z którymi mierzy się w Afganistanie.”

Izrael jest już zaangażowany w prowadzenie tajnych i niekonwencjonalnych operacji wojennych wspólnie z USA i NATO.

Porozumienie jest szczególnie ważne, ponieważ pogłębia relacje Izrael-NATO poza tzw. „Dialogiem Śródziemnomorskim”.

Wspólne oświadczenie punktuje izraelsko-natowskie partnerstwo: „po pierwsze zwalczać terror i zaprowadzać pokój … na Bliskim Wschodzie i świecie”.

Sugeruje to aktywnie uczestniczenie Izraela w wojskowych operacjach sojuszu, de facto jak członka.

Innymi słowy, Izrael będzie bezpośrednio zaangażowany w amerykańsko-natowskie akcje wymierzone w Syrię, Liban, Iran.

Izrael zaoferował pomoc w akcjach antyterrorystycznych przeciwko Hezbollahaowi i Iranowi.

„Dwa porozumienia – Izrael i NATO są partnerami w zwalczaniu terroryzmu … stwierdzono w oświadczeniu.

Prezydent Peres zaakcentował potrzebę kierowania i pogłębiania współpracy Izrael-NATO i izraelskiej możliwości kooperacji i dostarczania technologicznego wsparcia i know-how – pochodnych dużego doświadczenia Izraela na polu zwalczania terroryzmu [sic!].

„Izrael będzie rad, jeśli będzie mógł podzielić się swoją wiedzą i technologiami z NATO. Izrael posiada doświadczenie w zarządzaniu złożonymi problemami; musimy wzmocnić współpracę by móc wspólnie zwalczać globalny terroryzm i pomagać NATO w rozwiązywaniu problemów z którymi mierzy się w Afganistanie” – Peres powiedział Rasmussenowi.

Historia współpracy wojskowej Izrael-NATO

Warto zauważyć, że w listopadzie 2004 r. w Brukseli, NATO i Izrael podpisały ważny dwustronny protokół, który umożliwił przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń wojskowych. Kolejne porozumienie podpisano w marcu 2005 r. w Jerozolimie; podpisali je sekretarz generalny NATO i premier Izraela Ariel Sharon.

Bilateralany układ z 2005 r. został przedstawiony przez izraelskich wojskowych jako „zwiększenie zdolności odstraszania potencjalnych wrogów, głównie Iranu i Syrii.”

Toteż u podstaw współpracy wojskowej Izrael-NATO daje się zauważyć założenie jakoby „Izrael był ‘pod ostrzałem’”.

Istnieją dowody na istnienie skoordynowanych działań wojskowo-wywiadowczych między NATO a Izraelem, włączając w to konsultacje tyczące się terytoriów okupowanych.

„Przed uruchomieniem Operacji Cast Lead w Gazie, NATO współpracowało z izraelskim wywiadem, dzieląc się ekspertyzami bezpieczeństwa i organizując militarne akcje… Były szef NATO Scheffer odwiedził Izrael w połowie ofensywy w Gazie. Urzędnicy NATO byli wtedy przekonani iż współpraca z Izraelem jest niezwykle istotna dla samego sojuszu.” (Al Ahram,10 II 2010 r.)

Porozumienie dwustronne zawarte w marcu 2013 r. w Brukseli jest kulminacją ponad dziesięcioletniej współpracy izraelsko-natowskiej.

Czy porozumienie „obliguje” NATO do „przybycia i ratowania Izraela” w imię doktryny „wspólnego bezpieczeństwa”?

Porozumienie usprawnia proces militarnego planowania, odnosi się także do logistyki w stosunku do przyszłych operacji na Bliskim Wschodzie, w tym bombardowań irańskich elektrowni atomowych.

Izraelska delegacja składała się z kilku najwyższych rangą wojskowych i doradców rządowych, w tym generała Hassona Hassona, wojskowego sekretarza prezydenta, i Nadava Tamira, doradcy prezydenta Peresa.

Tekst izraelsko-natowskiego porozumienia, dyskutowanego za zamkniętymi drzwiami, nie został upubliczniony.

Po spotkaniu, wydano wspólne oświadczenie. Sekretarz generalny NATO Rasmussen dla prasy:

„Izrael jest ważnym partnerem sojuszu w Dialogu Śródziemnomorskim. Bezpieczeństwo NATO jest połączone z bezpieczeństwem i stabilnością rejonu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Sojusz przywiązuje wielką wagę do naszego dialogu politycznego i praktycznej współpracy. Izrael jest jednym z naszych najstarszych partnerów. Razem stajemy przed tymi samymi wyzwaniami strategicznymi na wschodzie Morza Śródziemnego.

Jako że stajemy przed zagrożeniami XXI w., mamy powody do pogłębiania naszego długotrwałego partnerstwa z krajami Morza Śródziemnego, w tym z Izraelem. Wiemy, że sytuacja w regionie jest skomplikowana [zupełnie skomplikowane jest jak ktoś właduje się do Twojego domu i próbuje Cię z niego wyrzucić – Ussus]. Jednak Dialog Śródziemnomorski pozostaje unikalnym, multilateralnym forum, gdzie Izrael i sześć krajów arabskich może razem dyskutować z krajami Europy i Ameryki Północnej o wspólnych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa. Widzę przyszłe szanse na pogłębianie naszego politycznego dialogu i praktycznej współpracy w celu wspólnego dobra.”Źródło artykułu: Stop Syjonizmowi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 12 marzec 2013 23:45