Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Iran i sześciu międzynarodowych mediatorów zawarło porozumienie
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 24 listopad 2013 14:49 Autor: admin

Iran i sześciu międzynarodowych mediatorów zawarło porozumienie

Reaktor atomowy IR-40 w Araku Reaktor atomowy IR-40 w Araku foto: Nanking2012/Wikimedia Commons

Iran wstrzymuje prace w zakresie wzbogacania uranu, natomiast kraje zachodnie łagodzą skierowane przeciwko temu krajowi sankcje. Takie porozumienie zawarł Teheran z sześcioma międzynarodowymi mediatorami w trakcie negocjacji w sprawie programu jądrowego Iranu w Szwajcarii. Pomimo faktu, że żadna ostateczna decyzja nie została podjęta, ponieważ porozumienie obejmuje okres najbliższych sześciu miesięcy, eksperci są zdania, że wyniki negocjacji w Genewie mają historyczne znaczenie.

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, Teheran na pół roku wstrzymuje realizację programu jądrowego. Działające centryfugi zostaną wyłączone, a nowe moce nie będą montowane. Zasoby uranu wzbogaconego do 20 procent zostaną zlikwidowane. Inspektorzy z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uzyskają dostęp do wszystkich irańskich obiektów jądrowych. W odpowiedzi na to Stany Zjednoczone i Unia Europejska znacznie złagodzą obowiązujące wobec Iranu sankcje. Między innymi, Teheran uzyska dostęp do zamrożonej uprzednio aktywów - 4,2 miliarda dolarów. Przez cały ten czas prowadzone będą negocjacje między Iranem a sześcioma międzynarodowymi mediatorami, – podkreśla ekspert do spraw Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu Siemion Bagdasarow:

Termin 6 miesięcy, w trakcie którego społeczność międzynarodowa, a w pierwszej kolejności państwa należące do grupy sześciu międzynarodowych mediatorów, mają przekonać się co do autentyczności gotowości Iranu do wykonania wziętych na siebie zobowiązań, jest nie przypadkowy. Chodzi o to, że wewnątrz Iranu istnieje silna opozycja wobec wszelkich podobnych decyzji, osiąganych w trakcie negocjacji. Należy do nich kierownictwo Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i w ogóle wszystkie resorty siłowe. To po pierwsze, po drugie trzeba powiedzieć wprost, że w ciągu tych sześciu miesięcy Izrael i Arabia Saudyjska będą robiły wszystko, co w ich mocy, w celu poddania w wątpliwość szczerości wdrożenia przez Iran zobowiązań. Te państwa nie są bowiem zainteresowane w doprowadzeniu do zbliżania Zachodu z Iranem.

Zaniepokojenie Izraela i Arabii Saudyjskiej nie jest całkowicie pozbawione podstaw. W regionie powstaje sytuacja, w której dla Waszyngtonu i Unii Europejskiej utrzymywanie z Teheranem chociażby roboczych stosunków jest o wiele korzystniejsze. Z kolei sankcje zachodnie znacznie osłabiły irańską gospodarkę. Jest to odpowiednia chwila, aby dojść do porozumienia, uważa ekspert, orientalista z Instytutu Strategicznych Ocen i Analizy Siergiej Demidenko:

W interesie Iranu leży jak najszybsze zniesienie sankcji w celu poprawy całokształtu sytuacji gospodarczej w kraju i przyciągnięcia dodatkowych inwestycji. Podstawowym celem, do którego dąży nowy prezydent Iranu Rouhani, jest stabilizacja gospodarki. Dlatego właśnie Teheran zdecydował się na ustępstwa. Nie małą rolę odegrało także pogorszenie się stosunków między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w regionie Zatoki Perskiej. Jak mi się wydaje, Arabia Saudyjska i Katar rozzuchwaliły się nadmiernie. Waszyngton w zasadzie daje do zrozumienia swoim sojusznikom, że w pełni może zrewidować priorytety i zmienić kierunek swej polityki na kontakty z państwem, które jest regionalnym oponentem Arabii Saudyjskiej i Kataru. Sprawa posiada aspekt zarówno polityczny, jak i gospodarczy.

Tymczasem uczestnicy negocjacji w Genewie wolą na inny sposób interpretować ich wyniki. Zdaniem MSZ Federacji Rosyjskiej, porozumienie między Iranem a sześcioma międzynarodowymi mediatorami jest oznaką uznania bezwzględnego prawa Teheranu do rozwijania pokojowego atomu pod ścisłą międzynarodową kontrolą. Wspólnymi wysiłkami strony potrafiły rozstrzygnąć jeden z najważniejszych problemów polityki światowej, – stwierdzono w rosyjskim resorcie polityki zagranicznej.

Równocześnie sekretarz stanu USA John Kerry podkreślił, że osiągnięcie porozumienia umożliwiły sztywne sankcje gospodarcze wobec Iranu, przy czym porozumienie nie uwzględnia prawa Teheranu do wzbogacania uranu.

Szef MSZ Iranu Javad Zarif upatruje w wynikach negocjacji „możliwość uzyskania nowych perspektyw na gruncie poszanowania praw narodu irańskiego, perspektyw wyeliminowania wszystkich wątpliwości co do pokojowego charakteru irańskiego programu jądrowego”.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził nadzieję na to, że to porozumienie legnie u podstaw porozumienia o historycznym znaczeniu dla Bliskiego Wschodu. Pogratulował on negocjatorom postępów i wezwał do dalszego wykorzystania tego sukcesu.

Negocjacje w sprawie irańskiego problemu jądrowego rozpoczęły się w Genewie we środę, 20 listopada. W ciągu dwóch ostatnich tygodni było to już drugie spotkanie przedstawicieli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Rosji, Chin, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec z ministrem spraw zagranicznych Iranu. Po pierwszym spotkaniu szef dyplomacji irańskiej oświadczył, że strony straciły zaufanie do siebie. Jednak prace kontynuowano. Nowa runda negocjacji została niespodziewanie przedłużona. W piątek do Genewy zjechali się wszyscy szefowie resortów polityki zagranicznej sześciu państw-mediatorów. Wiadomość o osiągnięciu historycznego porozumienia pojawiła się w nocy z soboty na niedzielę.Źródło artykułu: Głos Rosji


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 24 listopad 2013 18:36
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Iran i sześciu międzynarodowych mediatorów zawarło porozumienie