Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 11 grudzień 2013 16:12 Autor: admin

Kanada rości sobie prawa do Bieguna Północnego, wszystkich kuszą bogactwa naturalne

Kanada rości sobie prawa do Bieguna Północnego, wszystkich kuszą bogactwa naturalne foto: Chief Yeoman Alphonso Braggs/Wikimedia Commons/CC
Reuters zauważa, że taki krok może doprowadzić do wzrostu napięć z Danią i Rosją, które także roszczą sobie prawa do Bieguna na podstawie tego, że kontrolują tzw. szelf kontynentalny, czyli tę część Arktyki, która znajduje się pod wodą (podmorskie przedłużenie terenu) i wyznacza granicę jej powierzchni. 

- Poprosiliśmy naszych urzędników i naukowców o dodatkowe i niezbędne badania, by potwierdzić, że żądania Kanady co do szelfu kontynentalnego są zasadne – powiedział Baird dziennikarzom. – Uznanie zewnętrznych granic naszego szelfu kontynentalnego ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju morskich zasobów Kanady.

I dodał: – Kanada zamierza walczyć o swoją niepodległość na północy, ale myślę, że będziemy mieć dobre sąsiedztwo.

Walka o surowce

Jest o co walczyć, bo Arktyka jest obszarem szczególnie bogatym w surowce naturalne. Amerykańskie służby geologiczne szacują, że na Biegunie Północnym znajduje się 30 proc. światowych nieodkrytych złóż gazu i ok. 15 proc. ropy naftowej.

Właśnie dlatego Kanada, Rosja, Dania, Norwegia i USA chciałyby podporządkować sobie ten region. Moskwa, Ottawa i Kopenhaga uważają podwodny łańcuch górski, tzw. Grzbiet Łomonosowa, który ciągnie się przez 1,8 tys. km wzdłuż Bieguna Północnego pod powierzchnią Morza Arktycznego, za część swojego terytorium.Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 11 grudzień 2013 17:32