Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Zagrożenie konfliktem zbrojnym o wyspę Zhongye na Morzu Południowochińskim
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 14 styczeń 2014 03:11 Napisał

Zagrożenie konfliktem zbrojnym o wyspę Zhongye na Morzu Południowochińskim

Chińskie państwowe media podają, że Pekin przygotowuje się do inwazji na wyspę na Morzu Południowochińskim, która została zajęta przez Filipiny w 1970 roku i jest do tej pory okupowana. Filipiny są bliskim sojusznikiem USA, istnieją więc uzasadnione obawy, że spór o małą wyspę może doprowadzić do rozprzestrzenienia się konfliktu na sąsiednie kraje, takie jak Wietnam, Tajwan, czy same Filipiny.

Zhongye to mała, właściwie niezamieszkała wyspa, która według Chińczyków jest nielegalnie okupowana przez Filipiny.

Mowa tutaj o niewielkiej wyspie, która ma o tyle strategiczne znaczenie, że posiada lotnisko, a jej zajęcie zabezpiecza przed niespodziewanym wtargnięciem wojsk amerykańskich w okolice Tajwanu, rejon Morza Wschodniochińskiego i Morza Żółtego. Zdaniem ekspertów, chińska marynarka wojenna przygotowała szczegółowy plan zajęcia wyspy. Ocenia się, że ewentualne walki ograniczą się co najwyżej do akwenu Morza Południowochińskiego i nie będą dotyczyły terytorium Filipin.

Wywołane przez Phenian napięcie może być tylko próbą sił, bądź też celem jest wywołanie konfliktu na szerszą skalę.

na podstawie: chinadailymail.com

 

greendagger


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 01 luty 2015 12:48
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Zagrożenie konfliktem zbrojnym o wyspę Zhongye na Morzu Południowochińskim