Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Olimpiada, zwyczajowy czas pokoju, który teraz stał się okazją do siania terroru
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 05 luty 2014 08:51 Autor: admin

Olimpiada, zwyczajowy czas pokoju, który teraz stał się okazją do siania terroru

widok na Soczi widok na Soczi foto: Användare:Ojj! 600/Wikimedia Commons/CC
W czasach antycznych czas trwania Świętych Igrzysk Olimpijskich oznaczał przerwanie wszelkich wojen i skupienie się na rywalizacji sportowej. Nowożytne zawody tego typu, które aspirują do miana kontynuacji tych tradycji ze starożytności, są wręcz zaprzeczeniem tej idei.

Aby udowodnić, że w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich częściej dochodzi do aktów terroru nie trzeba się nawet wysilać. Niechlubną listę otwiera masakra w Monachium gdzie podczas zawodów w 1972 roku, członkowie radykalnej islamskiej organizacji Czarny Wrzesień zabili 11 izraelskich sportowców.

Kolejnym przykładem jest to, co stało się w 1996 roku w Atlancie, w Stanach Zjednoczonych. Tam również doszło do ataku, tym razem bombowego. Tym razem dokonał go prawicowy fundamentalista Eric Robert Rudolph. Zginęły 2 osoby a 111 zostało rannych. W trakcie trwania tej olimpiady doszło też do tajemniczej katastrofy TWA 800, która początkowo wyglądała jak skutek porwania.

Nie można nie wspomnieć również o wojnie gruzińsko-rosyjskiej, która wybuchła prawie dokładnie tego samego dnia, kiedy w Pekinie otwierano igrzyska. Na szczęście zarówno Chińczycy, jak i cztery lata potem Brytyjczycy, zdołali uchronić uczestników olimpiady przed zamachami. Za kilka dni zaczyna się kolejne wyzwanie tego typu, XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi.

Zawody te będą się odbywać w Rosji, a samo miasto jest subtropikalnym kurortem. To zresztą pierwszy raz, gdy rozgrywa się zimowe igrzyska w miejscu gdzie rosną palmy. Jednak Rosjanie jakoś sobie poradzą ze śniegiem, gorzej z terrorystami.

Obecnie ryzyko zamachu na uczestników propagandowej imprezy Władimira Putina jest bardzo duże. Ich bezpieczeństwa strzeże podobno aż 140 tysięcy funkcjonariuszy służb. Wydaje się, że atak terrorystyczny w takich warunkach jest wykluczony, ale nic bardziej błędnego.

W budowaniu obiektów olimpijskich brało udział wielu mieszkańców Kaukazu i jeśli terroryści chcieli przeprowadzić tam zamach naiwnością jest oczekiwanie, że ktoś obwieszony materiałami wybuchowymi doprowadzi do masakry. Dużo bardziej niebezpieczne mogą być ładunki ukryte w budynkach i detonowane zdalnie. Miejmy nadzieje, że pojedynek FSB i islamistów z samozwańczego Emiratu Kaukazu nie będzie znaczony obfitą daniną krwi.Źródło artykułu: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 05 luty 2014 09:59
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Olimpiada, zwyczajowy czas pokoju, który teraz stał się okazją do siania terroru