Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 04 kwiecień 2013 22:48 Napisał

Korea Północna przewozi rakiety balistyczne w kierunku wschodniego wybrzeża

Kim Dzong Un podpisał dzisiaj demonstracyjnie dokument zezwalający na nuklearny atak na USA. Na dodatek południowokoreański wywiad podejrzewa, że Korea Północna może być w trakcie przenoszenia rakiet balistycznych średniego zasięgu typu "Musudan" w kierunku wschodniego wybrzeża

Informacje na zmian ruchu północnokoreańskich wojsk rakietowych światowe media podają za agencją "Yonhap".  Według ekspertów z Korei Południowej, dostarczone do wschodniego wybrzeża obiekty mają kształt rakiet balistycznych typu "Musudan", która po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Korei Północnej podczas parady wojskowej w październiku 2010.  Uważa się, że zasięg pocisku wynosi 3 do 4 tysięcy kilometrów.

Nie wiadomo, czy rakiety wyposażone są w głowice i czy Korea Północna ma rzeczywiście zamiar zrobić z nich użytek. Większość ekspertów wciąż jednak liczy na to, że jest to pokaz siły ze strony Phenianu.  Agencje wywiadowcze nadal ściśle monitorują ruch tych obiektów.  Tymczasem USA nadal buduje swój potencjał militarny w okolicach międzynarodowych wód znajdujących się w pobliżu Korei Północnej. Z pewnością na okrętach US Navy znajduje się tam już potencjał nuklearny zdolny zamienić Koreę Północną w zeszkloną od oddziaływania wysokiej temperatury pustynię. Większość gestów politycznych z ostatnich dni wskazuje na to, że wojna jest możliwa w każdym momencie, ale w przeszłości już kilkukrotnie dochodziło do rozmaitych groźnych incydentów granicznych i zawsze jakoś udawało się wybrnąć z problemów.

Nadal zagadką pozostaje postawa Chin, które chyba raczej nie pozwolą sobie na utratę swoistej strefy buforowej, jaką dla nich stanowi Korea Północna. Trudno powiedzieć jak daleko sięga obecnie protekcja Pekinu dla Phenianiu. Ostatnio wiele się mówiło o tym, że młody dyktator próbuje wybić się na niezależność a to niekoniecznie musi się podobać wschodniemu sąsiadowi. Można jednak spodziewać się, że wygrażanie Stanom Zjednoczonym może się Chińczykom bardzo podobać. Ostatnie postawienie armii w stan gotowości może oznaczać, że Chiny nie zamierzają oddać swojej strefy wpływów bez walki.

 

Źródło artykułu: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 04 kwiecień 2013 22:55