Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Konflikt między Arabią Saudyjską, a Katarem
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 19 marzec 2014 14:20 Autor: admin

Konflikt między Arabią Saudyjską, a Katarem

Konflikt między Arabią Saudyjską, a Katarem foto: Wikimedia Commons/CC

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej książę Saud ibn Fajsal powiedział, że kryzys wokół Kataru nie będzie rozwiązany bez wyraźnej zmiany polityki władz w Dausze. Arabia Saudyjska oskarża Katar o ingerowanie w wewnętrzne sprawy państw Zatoki Perskiej.

23 listopada 2013 roku państwa wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) – Arabia Saudyjska, Bahrajn, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman – podpisały porozumienie, w którym zobowiązały się m.in. nie ingerować w wewnętrzne sprawy innych krajów Zatoki oraz pracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

Jednak zdaniem Arabii Saudyjskiej Katar nie stosuje się do treści dokumentu i wyraźnie ingeruje w wewnętrzne sprawy innych państw. Dauha jest oskarżana m.in. o wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, które podważa zasadność utrzymywania monarchii dynastycznych w Zatoce Perskiej.

Wycofani ambasadorowie

W związku z tymi oskarżeniami 5 marca Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn wycofały swoich ambasadorów z Kataru.

GCC powstało w 1981 roku w Arabii Saudyjskiej. Celem Rady jest m.in. pogłębianie współpracy między państwami członkowskimi i koordynowanie działań gospodarczych.

 

Źródło: PAP, tvn24, LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 19 marzec 2014 14:43
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Konflikt między Arabią Saudyjską, a Katarem