Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie USA ustępują KRLD, co zrobiłyby pod naciskiem Rosji? Osłabienie wiarygodności amerykańskiego odstraszania jądrowego to sygnał ostrzegawczy
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 07 kwiecień 2013 12:54 Napisał

USA ustępują KRLD, co zrobiłyby pod naciskiem Rosji? Osłabienie wiarygodności amerykańskiego odstraszania jądrowego to sygnał ostrzegawczy

To nie wiadomość zagraniczna znad egzotycznego Pacyfiku, to wiadomość dotycząca Polski – oraz Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Izraela i kilkudziesięciu innych państw na kilku kontynentach – tak samo, jak Korei Południowej i Japonii.

Pierwsze istotne ustępstwo uczyniły Stany Zjednoczone pod naciskiem Korei Północnej w nocy z 6 na 7 kwietnia czasu europejskiego. Bezterminowo odłożyły zaplanowany w Kalifornii test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III, bo mógłby zostać „źle zrozumiany” przez reżim w Pjongjangu. Ta nagła decyzja odwraca stanowczy kurs Waszyngtonu z poprzednich dni kryzysu koreańskiego. Wcześniej USA nie wahały się przed wzmacnianiem potencjału obronnego i odwetowego swoich sił w regionie. Zapowiedziały rozmieszczenie dodatkowych systemów antyrakietowych, a nawet wysłały nad Półwysep Koreański bombowce strategiczne B-2 w ramach ćwiczeń odwetu jądrowego. Po czym wola Waszyngtonu nagle osłabła.

Wystrzeliwane z lądu rakiety Minuteman III – nazwa nawiązuje do „gotowych w ciągu minuty” żołnierzy-ochotników z wczesnej historii Ameryki – to jeden z trzech elementów amerykańskich sił strategicznego odstraszania nuklearnego. Arsenał USA zawiera też wystrzeliwane z okrętów podwodnych rakiety Trident II – „trójzęby Neptuna” – oraz bomby i rakiety manewrujące,przenoszone przez bombowce. Złożona z tych elementów „Triada Strategiczna” jest podstawą skuteczności i wiarygodności nie tylko obrony narodowej USA, lecz także NATO, oraz jeszcze dużo większego,globalnego systemu sojuszy i gwarancji bezpieczeństwa. Zatem również– całego militarnego i politycznego porządku świata od II końca wojny światowej. Koniec zimnej wojny zmienił geopolityczną mapę, ale nie istotę systemu sojuszy zachodnich, do którego i Polska dołączyła.

NATO jest sojuszem przede wszystkim jądrowym. Od samego początku, nieprzerwanie do dziś traktuje broń atomową jako „najwyższą gwarancję” (według tekstu obowiązującej strategii z 2010 roku)bezpieczeństwa swoich państw członkowskich z Polską włącznie. Mniej istotny jest nawet charakter morski największego sojuszu świata – zapewnianie swobody transportu wojska i materiałów strategicznych z Ameryki do Europy przez Północny Atlantyk.

Teraz reżim północnokoreański uzyskał wpływ na „najwyższą gwarancję” NATO i innych amerykańskich sojuszy. Gdy prezydent USA Barack Obama, naczelny dowódca sił zbrojnych supermocarstwa, okazuje taką „elastyczność” – żywcem z jego nagranej przypadkiem rozmowy z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem – wobec państwa małego, ale agresywnego, to prowokuje pytanie o wielkim znaczeniu strategicznymi politycznym: jak zachowa się, jeśli postawę agresywną przyjmie mocarstwo pragnące odzyskać pozycję supermocarstwa – Rosja? Jeśli nie 30-letni debiutant Kim Dzong Un, a arcymistrz Władimir Putin zasiądzie po drugiej stronie geostrategicznej szachownicy?

Nad odpowiedzią pracują dziś między innymi Kreml, ministerstwa, dowództwa wojskowe i służby specjalne w Moskwie. Na pewno rozpoczęły ostrą pracę natychmiast, mimo niedzieli. Równie dużo pracy wymaga ten sygnał amerykańskiej chwiejności od sojuszników USA na świecie, także w Europie. Muszą – musimy – zawierzać swoje bezpieczeństwo nie tylko zewnętrznym gwarancjom.


Źródło artykułu: wPolityce.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 07 kwiecień 2013 17:53
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie USA ustępują KRLD, co zrobiłyby pod naciskiem Rosji? Osłabienie wiarygodności amerykańskiego odstraszania jądrowego to sygnał ostrzegawczy