Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Dalajlama ponawia apel o autonomię Tybetu
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 06 czerwiec 2014 14:18 Autor: admin

Dalajlama ponawia apel o autonomię Tybetu

Dalajlama ponawia apel o autonomię Tybetu foto: Wikimedia Commons/CC

5 czerwca Tenzin Gjaco – XIV Dalajlama i inni liderzy tybetańskiej społeczności na wychodźstwie rozpoczynają kampanię na rzecz autonomii Tybetu. „Droga środka” – bo taką nosi nazwę, to zdaniem Dalajlamy sposób pokojowego rozwiązania kwestii tybetańskiej i pokojowego współistnienia w Tybecie Chińczyków Han i rdzennych mieszkańców tego regionu.

Strategię promocji autonomii Tybetu ma ogłosić Lobsang Sangay, premier tybetańskiego rządu na wychodźstwie. Tybetańczycy chcą wywrzeć presję na społeczność międzynarodową, aby władze w Pekinie zaczęły przestrzegać zobowiązań wobec ludności tybetańskiej.

Wchodzący w skład Chin Tybet ma status specjalnego regionu administracyjnego. Tybetańczycy uważają jednak, że ich prawa są ograniczane, a cała mniejszość – poddawana represjom. Właśnie z tego powodu od 2009 roku w Tybecie dochodziło do prób samospalenia tybetańskich mnichów, mniszek i osób świeckich. W ciągu ostatnich 5 lat na ten dramatyczny gest sprzeciwu zdecydowało się ponad 130 osób. W rocznicę wydarzeń na Tiananmen Dalajlama zaapelował do chińskich władz o wypełnienie zobowiązań i rozpoczęcie demokratycznych reform.

Autor: jkl

 

Źródło: Lewica.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 06 czerwiec 2014 14:36
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Dalajlama ponawia apel o autonomię Tybetu