Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Irak przechodzi do ofensywy przeciwko rebeliantom
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 15 czerwiec 2014 18:52 Napisał

Irak przechodzi do ofensywy przeciwko rebeliantom

Irackie siły bezpieczeństwa starają się odzyskać kontrolę nad prowincjami przejętymi przez sunnickich rebeliantów z ISIL. Władze Iraku twierdzą, że nasiliły kontrofensywę przeciwko rebeliantom, którzy przejęli kontrolę nad znaczną częścią kraju. Od początku rozpoczęcia ofensywy w ubiegłym tygodniu, sunnickim ugrupowaniom udało się przejąć kontrolę nad jedną całą prowincją oraz częścią trzech kolejnych. Jest też reakcja USA, które wysłały w rejon Zatoki Perskiej lotniskowiec George WH Bush oraz dwie mniejsze jednostki morskie.

W obliczu ataku iraccy żołnierze nie podjęli walki z nacierającymi od północy rebeliantami, wielu z nich uciekło pozostawiając broń i pojazdy wojskowe. Obecnie iraccy dowódcy twierdzą, że ich żołnierze przystąpili do kontrofensywy i udaje im się częściowo wypierać siły przeciwnika z zajętych w pierwszej fazie konfliktu terenów, udało im się odbić dwa stracone wcześniej miasta, znajdujące się na północ od Bagdadu. Dziennikarze znajdujący się w rejonie konfliktu twierdzą, że obecnie toczą się ciężkie walki w mieście Tal Afar, znajdującym się 60 km na północ od Mosulu oraz w prowincji Diyala, która graniczy z Iranem.

Brak aktualnych informacji o stratach poniesionych przez obie strony konfliktu. Siły rządowe są wspierane przez ochotników. Rząd wezwał wszystkich mężczyzn będących w stanie walczyć do zgłaszania jako ochotnicy. W niewielkim mieście Khales, gdzie zorganizowano centrum rekrutacji doszło do ataku z użyciem moździerzy, czego skutkiem była śmierć 6 osób.

Minister spraw zagranicznych Iranu Marzieh Afkham ostrzegła, że ewentualne zaangażowanie się w konflikt wojsk innych państw może tylko skomplikować sytuację, stwierdzając jednocześnie, że Irak sam posiada odpowiednie środki umożliwiające zwalczenie ekstremizmu i terroryzmu.

greendagger

 

Na podstawie: aljazeera.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 01 luty 2015 12:46
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Irak przechodzi do ofensywy przeciwko rebeliantom