Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Wojna NATO z Rosją jest obecnie bardziej prawdopodobna niż kiedykolwiek
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 29 lipiec 2014 13:56 Autor: admin

Wojna NATO z Rosją jest obecnie bardziej prawdopodobna niż kiedykolwiek

Wojna NATO z Rosją jest obecnie bardziej prawdopodobna niż kiedykolwiek foto: Wikimedia Commons/CC
Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że kończy się powoli czas pokoju w naszej części Europy. Możemy to jeszcze chwilę wypierać, ale wkrótce dla wszystkich stanie się jasne, że prędzej czy później front wojny z Rosją, który otworzył się na Ukrainie, dotrze i do nas.

Dzisiaj w jednej z polskich telewizji aktualny minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, dał do zrozumienia, że "musimy być przygotowani na najgorsze warianty", w kontekście możliwego rozwoju wypadków na wschodzie Ukrainy.

Zwrócił uwagę, że opublikowane przez Amerykanów zdjęcia satelitarne potwierdzają fakt ostrzeliwania Ukrainy z terytorium Rosji. Szef MON uważa, że po zestrzeleniu malezyjskiego Boeinga, mamy eskalację konfliktu i wszystko jest możliwe. Co więcej Siemoniak stwierdził, że ma nadzieje, że NATO "będzie bardzo zdeterminowane do działania i pokaże, że nie ma kompromisów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jego członków"

Trudno powiedzieć, co miał na myśli nasz minister obrony. Być może chodziło mu o to, że istnieje realna groźba wybuchu wojny między Ukrainą, a Rosją, a jak wiadomo takie konflikty często lubią się rozlewać w regionie. Zestrzelenie malezyjskiego Boeinga wydaje się być stosowane jako pretekst do umiędzynarodowienia lokalnej awantury. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od braku zgody na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, a skończyliśmy na zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich i regularnej wojnie z tysiącami ofiar.

Dzisiaj odbyło się też spotkanie szefów MSZ i MON Polski i Wielkiej Brytanii, na którym dyskutowano scenariusze rozwoju konfliktu ukraińskiego. Uczestnicy rozmów w oświadczeniach dla prasy wypowiadali się bardzo kategorycznie wskazując na winę Rosji w zestrzeleniu lotu MH17, oraz opowiadali o potrzebie wzrostu zaangażowana NATO w Europie Wschodniej.

A tymczasem z terytorium Rosji wjeżdżają na terytorium Ukrainy kolejne konwoje z bronią pancerną, w tym lekkie i ciężkie czołgi. Trzeba przyznać, że w miejsce starcia ściągają też poważne siły ukraińskie. Widziano konwoje z dużą ilością czołgów kierujące się na przesmyk między Donieckiem i Ługańskiem.

Celem armii ukraińskiej jest prawdopodobnie rozdzielenie linii zaopatrzeniowych biegnących między Ługańskiem i Donieckiem. Wygląda na to, że Ukraina zyskuje obecnie przewagę i o ile nie dojdzie do jakiegoś nagłego zwrotu, projekt Noworosja może zostać zduszony. Nie wiadomo jak wtedy zachowa się Rosja, i być może dlatego obserwujemy teraz takie nasilenie wojennej retoryki. Miejmy nadzieje, że w 100 lat po wybuchu I wojny światowej nie okaże się, że czas Pokoju w Europie już się skończył.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 29 lipiec 2014 14:16
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Wojna NATO z Rosją jest obecnie bardziej prawdopodobna niż kiedykolwiek