Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Taktyczne pociski jądrowe na Ukrainie
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 16 wrzesień 2014 16:38 Autor: admin

Taktyczne pociski jądrowe na Ukrainie

2S4 Tyulpan 2S4 Tyulpan foto: Dmitry A. Mottl/Wikimedia Commons/CC

Według strony ukraińskiej w Donbasie pojawiły się najcięższe rosyjskie moździerze samobieżne 2S4 „Tulipan”. Zdolne one są do użycia taktycznej broni jądrowej, w którą również mają być uzbrojone. Prawdopodobnie mają moc 2kT.

Informację podał Aleksandr Daniluk, doradca ministra obrony Ukrainy. Przypomniał, że Ukraina wcześniej otrzymywała groźby użyci taktycznej broni jądrowej poprzez nieoficjalne kanały z Rosji.

Doradca ministra obrony Ukrainy napisał:

240 – mm samobieżne moździerze typu 2S4 „Tulipan” artylerii rezerwy Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które zostały już przyjęte i używane są przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy, posiadają na wyposażeniu pociski nuklearne o mocy do dwóch kiloton, a także głowice z ładunkiem neutronowym do pocisków „Żywica” i „Fata”.

Obecnie nie istnieją żadne regulacje międzynarodowe dotyczące produkcji, przechowywania i używania taktycznej broni jądrowej (ang. Tactical Nuclear Weapon – TNW). Na początku lat dziewięćdziesiątych USA i ZSRR zobowiązały się do zniszczenia części TNW, jednak żadnej ze stron nikt nie zweryfikował. Nie istnieją także procedury precyzujące podział na TNW i strategiczną broń jądrową.

Obecnie TNW może mieć moc większą od bomb zrzuconych na Hiroszimę czy Nagasaki przez USA.

na podstawie: kresy24.pl/wikipedia.pl

 

Źródło: Parezja.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 16 wrzesień 2014 17:07