Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Francja wysyła kolejne myśliwce do walki z ISIS
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 03 październik 2014 16:41 Autor: admin

Francja wysyła kolejne myśliwce do walki z ISIS

Francja wysyła kolejne myśliwce do walki z ISIS foto: Wikimedia Commons/CC
Francja wyśle na Bliski Wschód kolejne trzy myśliwce i jeden okręt wojenny do walki z dżihadystami z ISIS, którzy przejęli kontrolę nad wieloma obszarami w Iraku i w Syrii.

Tym samym liczba francuskich myśliwców w regionie wzrośnie do dziewięciu. Samoloty trafią do francuskiej bazy wojskowej w Al Dafrze, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd prowadzone są francuskie operacje powietrzne w ramach koalicji ze Stanami Zjednoczonymi. Nowy transport ma „wzmocnić wsparcie dla irackich sił zbrojnych w zakresie gromadzenia informacji i zbrojnych sił zwiadowczych”.

Fregata z kolei zostanie umieszczona w Zatoce Perskiej, wspomagając współpracę i „koordynację działań z sojusznikami w zakresie kontroli przestrzeni powietrznej w strefie”.

Prezydent Francji oświadczył, że jego kraj wzmocni swe militarne zaangażowanie w regionie. Źródło bliskie ministerstwu obrony twierdzi, że wsparcie obejmie wysłanie dodatkowych żołnierzy, mających wspomóc tysięczny oddział stacjonujący w Al Dhafrze oraz współpracę z kurdyjskimi siłami lądowymi. Jednocześnie Paryż dostarcza uzbrojenie oddziałom Peszmergów.

Pięć krajów – Belgia, Wielka Brytania, Dania, Francja i Holandia – dostarczyło Irakowi sprzęt lotniczy, lecz jedynie Wielka Brytania i Francja podjęły do tej pory ataki powietrzne. Ich kampania lotnicza ogranicza się do terytorium Iraku, podczas gdy siły powietrze USA bombardują również Syrię. Od sierpnia tego roku Stany Zjednoczone dokonały blisko 4100 lotów w walce z dżihadystami na terytorium Iraku i Syrii. W ramach operacji lotniczych dokonywano zarówno lotów zwiadowczych jak i bombardowań.

W koalicji, na czele której stoją Stany Zjednoczone, udział bierze kilkanaście państw arabskich, jednak zaledwie kilka spośród nich – w tym Bahrajn, Jordania, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – bierze czynny udział w walkach na terenie Syrii.

Bohun, na podst. www.thelocal.fr

Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 03 październik 2014 18:52
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Francja wysyła kolejne myśliwce do walki z ISIS