Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie Pacyfiku
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 24 październik 2014 16:06 Autor: admin

Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie Pacyfiku

Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie Pacyfiku foto: Wikimedia Commons/CC

Stany Zjednoczone niszczą stabilność Azji Północno-Wschodniej, a jednostronne dbanie o swoją obronność „nie sprzyja wzajemnemu zaufaniu” – stwierdził w czwartek rzecznik chińskiego MSZ w reakcji na informację, jaka napłynęła z Japonii. Tokio podało, że we wtorek do portu w Kyoto przybył potężny pływający radar pasma X (SBX-1) – jeden z najważniejszych elementów programu tarczy antyrakietowej, jaką USA rozmieszcza w Japonii.

Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie Pacyfiku – pokazują słowa rzecznika MSZ, którego po spotkaniu z dziennikarzami zacytowała w czwartek rządowa agencja Xinhua.

 

Zagrożenie dla regionu?

– Sąsiednie kraje realizują swoje plany rozstawiania elementów tarczy antyrakietowej w regionie, decydując się na jednostronne zapewnianie swego bezpieczeństwa, co nie sprzyja strategicznej stabilności i wzajemnemu zaufaniu. Nie sprzyja to pokojowi w regionie – powiedział przedstawiciel rządu w Pekinie, odnosząc się do amerykańsko-japońskich planów obronnych.

Te weszły w nową fazę dzięki przybyciu we wtorek na Daleki Wschód wielkiego pływającego radaru. Stanowi on podstawę obrony nie tylko przed międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi, ale również przed pociskami operującymi w morzu.

 

Wielkie oceaniczne ucho

SBX-1 pływa na zmodyfikowanej platformie wiertniczej. Został zaprojektowany w Norwegii, wykonany w Rosji, a od 2006 r. stacjonuje na Alasce lub w Pearl Harbour na Hawajach.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 24 październik 2014 18:08
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie Pacyfiku