Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Przygotowanie do III Wojny Światowej?
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 23 marzec 2015 11:19 Autor: admin

Przygotowanie do III Wojny Światowej?

Przygotowanie do III Wojny Światowej? foto: Wikimedia Commons/CC

Czy to przygotowanie do III Wojny Światowej? USA rozmieściły baterie rakietowe „Patriot” pod Warszawą. W ramach polsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych pod Warszawą zostały rozmieszczone amerykańskie baterie obrony przeciwlotniczej „Patriot”, informuje agencja Reuters. W ćwiczeniach wzięło udział około 100 amerykańskich wojskowych i 30 pojazdów wojskowych.

Manewry „Atlantic Resolve” odbywają się na poligonie w pobliskim Sochaczewie, około 50 km od stolicy. Jednym z zadań, które wojskowi będą ćwiczyć w czasie manewrów, jest przerzut SAM „Patriot”.

Polska, na razie, nie posiada własnego systemu obrony przeciwlotniczej i zamierza, w ciągu najbliższych tygodni, wybrać firmę-dostawcę odpowiedniego systemu.

Oprócz amerykańskiej firmy „Raytheon”, produkującej rakiety „Patriot”, w konkursie na zakup tej broni, uczestniczy także konsorcjum francuskiej firmy „Thales” i europejskiej grupy MBDA z systemami SAMP/T, informuje DW.

Według ministra obrony Polski, Tomasza Siemoniaka, do końca kwietnia będą przyjęte pierwsze rekomendacje w tej kwestii. Twierdzi on także, że to nie jest w żaden sposób związane z obecnymi ćwiczeniami.

Minister podkreślił ścisłą współpracę jego kraju z USA, zauważając, że oba państwa są przyjaciółmi i partnerami już od 16 lat.

„W razie konieczności USA staną mocna po naszej stronie” – powiedział minister w obecności amerykańskiego ambasadora Stevena Mulla. Ten zaś powiedział, że celem ćwiczeń jest „pokazanie, że obietnice amerykańskich sojuszników to więcej niż tylko słowa na papierze” – informuje agencja „Rosbałt”.

Rekordowa obecność

W przeddzień szef polskiego MON, Siemoniak, powiedział, że przez ostatni rok obecność amerykańskich żołnierzy w republice, w ramach rozlicznych ćwiczeń, była rekordowa pod względem liczby i skali.

„To jest sojusznicza odpowiedź na to co się dzieje na wschodzie Europy” – zauważył Siemoniak. W najbliższych miesiącach Polska i USA zamierzają współdziałać w dziedzinie obrony nie mniej aktywnie. „Rok 2015 będzie rokiem licznych polsko-amerykańskich przedsięwzięć” – dodał Siemoniak. „Oczekujemy jeszcze większej ilości amerykańskich żołnierzy i sojuszników w Polsce”.

Przekład: RX

 


Źródło: 3rm.infoWolna Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 24 marzec 2015 05:50