Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Litwa zbroi się przeciwko Moskwie
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 04 kwiecień 2015 06:59 Napisał

Litwa zbroi się przeciwko Moskwie

Litwa, wystraszona rosyjską aktywnością wojskową, przedstawiła plan zwiększenia od 2016 r. wydatków na obronę o jedną trzecią. Będzie to najwyższy w budżecie udział wydatków na obronę, od 2004 r. kiedy to kraj ten przystąpił do NATO.

Czy to uczyni Litwę bezpieczną? Czy powstrzyma Rosję gdyby jakś głupota przyszła komu do głowy?

Ten nadbałtycki kraj nigdy nie wypełnił nieformalnego wymogu NATO by wydatki na obronę były na poziomie 2 procent PKB. Wprost przeciwnie. Litwa ograniczała budżet obronny w czasie kryzysu finansowego 2009-2010. Do 2013 roku, Litwa przeznaczała tylko 0,8 procent PKB na obronę - spośród członków NATO mniejszy budżet obronny ma tylko Luksemburg.

Litwa postępowała mądrze ratując swoja ekonomię ponieważ nawet gdyby wydawała 100% PKB na obronę nie stanowiłaby przeciwwagi militarnej dla Rosji.

Postawa Litwy, zmieniła się jednak w 2014 roku, gdy Rosja przejęła półwyspie Krym i wsparła separatystów we wschodniej Ukrainie. Prezydent Władimir Putin konsekwentnie zaprzecza plotkom, że wysyła wojsko i broń do skonfliktowanego regionu.

Rosja nie dokonała inwazji ani na Krym, ani nigdzie indziej, skąd więc przychodzi komukolwiek do głowy, że będzie napadać na Litwę, Estonię albo Polskę? Komu zależy na sztucznym wywoływaniu poczucia zagrożenia, jesli nie handlarzom bronią? Litwa wyda na takie zakupy miliony, ale Polska to już zakupy na poziomie miliardów. Biznes to biznes.

Litewska Rada Obrony, organ koordynujący politykę obroną zaproponował zwiększenie wydatków wojskowych o 149 mln euro w roku 2016, do 574 mln euro, czyli około 1,46 procent gospodarki, informuje litewskie Ministerstwo Obrony.

Co można w dzisiejszych czasach za takie pieniądze kupić? Luksusowy apartament w NYC.

Litwa już w 2014 i 2015 roku podniosła wydatki na obronę, a j partie polityczne obiecały podnieść je do 2 procent PKB, nie później niż w roku 2020.

"To podniesie naszą armię na zupełnie nowy poziom, będzie ona gotowa do zapewnienia obrony i odstraszania, zarówno samodzielnie, jak też wraz z sojusznikami, " powiedział dziennikarzom   minister obrony Juozas Olekas.

Pan minister nie wspominał o Rosji, ale przywódcy Litwy często opowiadają o zagrożeniu ze strony swego nie - NATO-wskiego sąsiada, byłego swego "mistrza".

Litwa nieufnie przyglądała się rosyjskim ćwiczeniom wojskowym w Obwodzie Kaliningradzkim z którym graniczy.

W grudniowych manewrach 2014r. Rosja zmobilizowała 9000 żołnierzy i 55 okrętów wojennych.

Jeśli nowe wydatki Litwy zostaną zatwierdzone przez parlament, zwiększony budżet zostanie wykorzystany do zwiększenia liczby wojsk, modernizacji sprzętu i na szkolenia z sojusznikami, powiedział Olekas. Co można jednak zrobić przy tak szerokich planach za 500 mln.€ - ?

Powiedzmy szczerze - na co Litwie wojsko? Wojsko które w najlepszym przypadku może pilnować granic prze przemytnikami i wystawić nieliczny kontyngent który brałby udział w operacjach NATO.

Uzbrojona po zęby Litwa tak może odstraszać tak samo jak Chihuahua odstraszy niedźwiedzia.

Handlarze bronią straszą i wywołują panikę w byłych krajach Układu Warszawskiego ponieważ kończą się im wojny a broń trzeba gdzieś upchnąć. Jest pokój w Afganistanie, rozejm w Ukrainie. Tylko na szczęście trwają awantury w krajach arabskich. Ale to mało. dużo za mało.

A Litwa jak Litwa. Amerykanie dopiero teraz dowiedzieli się że istnieje taki kraj kiedy media USA robiły rumor o rosyjskim zagrożeniu. A i tak wydaje się że Lithuania to kraj gdzie są produkowane "lithium ion batteries".

Jeden z internetowych komentatorów tak skomentował sytuację:

" Jeśli Rosja wkroczy na Litwę, najpierw Litwa powinna wystrzelać cały personel NATO jaki przebywa w tym kraju, ponieważ NATO i tak ich opuści."

Ironia czy poczucie realizmu. Polska pamięta wsparcie sojuszników w 1939 roku i późniejszą opiekę w Jałcie. Zresztą ile znaczy NATO widzieliśmy ostatnio, kiedy to szef tej super armii nie został wpuszczony do Białego Domu.

No, dość żartów.

Teraz Litwa, jest nowym supermocarstwem! Mozna sie założyć że ci "podli" Rosjanie są teraz bardzo przestraszeni! Gdyby tak Litwa znalazła nam jakiegoś Jagiełlę na naczelnego szoguna, to ani chybi wspólnymi siłami zrobilibyśmy ruskim drugi Grunwald.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 04 kwiecień 2015 10:56