Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Bojownicy ISIL wkroczyli do Jemenu, zapowiedzieli wojnę z rebeliantami
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 26 kwiecień 2015 13:38 Autor: admin

Bojownicy ISIL wkroczyli do Jemenu, zapowiedzieli wojnę z rebeliantami

Bojownicy ISIL wkroczyli do Jemenu, zapowiedzieli wojnę z rebeliantami foto: Wikimedia Commons/CC
Wojna w Jemenie zaczyna coraz bardziej przypominać sytuację w Syrii - choć działają tam różne ugrupowania zbrojne to i tak posiadają one jeden główny cel. Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego powiadomili właśnie o powiększeniu swojego samozwańczego kalifatu.

Jemen już praktycznie niczym nie różni się od Syrii. Według informacji podawanych w mediach, wiele organizacji terrorystycznych oraz tzw. opozycja walczy między sobą o terytoria. Jednak często pojawiały się również wiadomości z których wynikało, że opozycjoniści, umiarkowane ugrupowania zbrojne oraz terroryści razem współpracowali np. podczas ataków na wojska Baszara al-Assada.

Podsumowując sytuację w Syrii - operuje tam wiele organizacji, począwszy od opozycji po członków samozwańczego Państwa Islamskiego, lecz oni wszyscy posiadają jeden cel główny, czyli pokonanie prezydenta kraju, jego wojsk i dojście do władzy. Zostanie sformułowany nowy marionetkowy rząd, naród zostanie rzekomo uwolniony od złego przywódcy i na tym się to wszystko skończy.

Jak pisaliśmy niedawno, w dzisiejszych czasach wojen nie trzeba prowadzić przy pomocy "oficjalnych" wojsk. Wystarczy utworzyć organizację rzekomo terrorystyczną, która będzie działała na usługach danego kraju. Nikt oczywiście nie potwierdzi że tak jest w rzeczywistości, choć konflikt w Jemenie dobitnie to pokazuje.

Arabia Saudyjska walczy z rebeliantami w Jemenie przy pomocy lotnictwa i wcale nie potrzebuje armii lądowej - przecież ona już tam operuje pod postacią organizacji rzekomo terrorystycznych. Al-Kaida walczy ostatnio z szyitami Huti, którzy mogą być wspierani przez Iran. Teraz swój udział w tej wojnie weźmie również tzw. Państwo Islamskie.

Bojownicy ISIL "utworzyli" na terenie Jemenu kalifat i zapowiedzieli że będą walczyć z szyicką rebelią. Zresztą można było się tego spodziewać - przecież al-Kaida i Państwo Islamskie to ugrupowania sunnickie, podobnie jak Arabia Saudyjska. Wojna najwyraźniej toczy się o wpływy między sunnitami a szyickimi bojownikami, współpracującymi z Iranem.

 

Źródło: vocativ.comzmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 26 kwiecień 2015 14:17
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Bojownicy ISIL wkroczyli do Jemenu, zapowiedzieli wojnę z rebeliantami