Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Kandydat na prezydenta, Bernie Sanders, chce skończyć z rządami finansowej oligarchii w Ameryce
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 06 sierpień 2015 22:22 Napisała

Kandydat na prezydenta, Bernie Sanders, chce skończyć z rządami finansowej oligarchii w Ameryce

a sposobem na to ma być rozpoczęcie finansowania kampanii wyborczych z budżetu państwa.

Od tłumacza: W dn. 6 września nasi rządzący pozwolili nam wypowiedzieć się we wskazanych przez nich kwestiach. Jedno z trzech pytań referendalnych brzmi: „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”. Odpowiedzieć można: „Tak” lub „Nie”. Ale co w rzeczywistości będzie oznaczał wybór: „Nie”?
Zrozumiałym jest, że finansowanie polityków powinno podlegać większej kontroli społeczeństwa – w końcu to my jesteśmy ich pracodawcami. Tym bardziej, że nasi rządzący nie mają większych skrupułów przy wydawaniu nie swoich pieniędzy. Ale czy „Nie” to rzeczywiście dobry wybór?

W Stanach Zjednoczonych, stawianych nam za wzór demokracji, kandydatów na rządzących, zamiast podatników, nierzadko finansują światowe koncerny. Oczywistym jest, że korporacje nie robią tego z czysto altruistycznych pobudek – jest to transakcja wiązana: „My sfinansujemy ci dostęp do stołka, a Ty załatwisz     nam: …” Moj znajomy Amerykanin podsumował tę sytuację jednym stwierdzeniem: „U nas korupcja jest po prostu legalna”.

Przykładów nie trzeba daleko szukać – w nadchodzących wyborach o urząd prezydenta ubiega się Hilary Clinton, którą już okrzyknięto „Bride of Frankenfood” (co oznacza „Pannę młodą Frankenjedzenia”) z powodu jej powiązań z firmą Monsanto. Ale z ramienia Demokratów o prezydencki fotel walczy też inny polityk: senator Bernie Sanders (mój kandydat numer jeden), który chce przerwać więzy łączące świat wielkiego biznesu z polityką.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bernie Sanders, w swojej kampanii prezydenckiej, nie stroni od tematu wielkich pieniędzy w polityce. W zeszła niedzielę senator zapowiedział, że będzie domagał się od Kongresu wprowadzenia legislacji zapewniajacych finansowanie kampanii wyborczych z budżetu państwa.
"Zamierzamy wprowadzić ustawę umożliwiajaca ubieganie się o urzad bez konieczności żebrania od ludzi bogatych i wpływowych funduszy potrzebnych na sfinansowanie kampanii" - powiedział Sanders na spotkaniu z wyborcami w miasteczku Rollinsford w New Hampshire.

Sanders surowo skrytykował wyrok Sądu Najwyższego z 2010 w sprawie wniesionej przez organizację Citizens United (walczącą o przywrócenie kontroli społeczeństwa nad rządzącymi). Decyzją Sądu zniesiono wtedy limity w ilościach pieniędzy przekazywanych na kampanie, co umożliwiło ludziom bardzo bogatym przekazywanie politykom niebotycznych sum i tym samym wpływanie na wynik wyborów. Krytyka Sandersa dotarła do uszu byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera, który w programie Thom Harmann Program potwierdził, że „Stany Zjednoczone są obecnie oligarchią, a nieograniczona możliwość kupowania polityków wywróciła do góry nogami cały system. Obecnie polega on na spłacaniu przez rządzących swoich ofiarodawców”.

Nawiązując do Citizens United, Sanders powiedział w niedzielę: „Musimy zmienić tą decyzję zanim będzie za późno. Żyjemy w oligarchii, w której polityków kupuje się za coraz większe pieniądze.”
Senator z Vermontu przyrównał polityków do taksówkarzy, którzy na swoim ubiorze noszą logo sponsorów. Zaproponował, by niektórzy rządzący także nosili takie naszywki np. „Sponsorują mnie bracia Koch” lub „Sponsoruje mnie branża naftowa.”

W prowadzonej przez siebie kampanii Sanders odmówił otrzymania wsparcia ze strony PAC(amerykańskiej organizacji zbierającej fundusze na finansowanie działalności polityków). Sandersowi pomagają przede wszystkim zwykli obywatele przekazujący mu niewielkie sumy. Ponad 76% wszystkich datków (które łącznie wyniosły ponad 10,5 mln dolarów) pochodzi od osób, które wpłaciły mniej niż 200 dolarów.

W międzyczasie, jak donosi portal The Intercept, stanowisko głównej rywalki Sandersa, Hillary Clinton, w sprawie związku wielkich pieniędzy z polityką jest mało przejrzyste. Organizacja studencka Democracy Matters opublikowała nagranie z wypowiedzią Clinton w tej sprawie. Jon Schwarz z The Intercept podsumował ją jako „pełną frazesów papkę”. Kandydatka na prezydenta wyraża w niej wsparcie dla finansowania kampanii z budżetu państwa, co, jak przyznaje Schwarz, dobrze wygląda, ale „pani Clinton musi zacząć realizować to, co deklaruje”.
„Jeśli Clinton naprawdę wspiera finansowanie z budżetu państwa” – pisze Schwarz – „to najważniejszą rzeczą, jaką powinna teraz zrobić jest lansowanie ustawy „Government By the People Act”, która tworzy system finansowania Kongresu, oraz wykorzystanie swojej kampani do edukacji ludzi w tym temacie.”

Wspomniana wyżej organizacja Democracy Matters przygotowała kilka pytań dla pani Clinton, w tym następujące: „Wierzy Pani w finansowanie wyborów z budżetu państwa. Ci z nas, którzy pragną przywrócić w Ameryce demokrację, chcieliby dowiedzieć się coś o Pani planach ustawodawczych w tej kwestii: Czy wspiera pani ustawę Johna Sarbanes’a „Government by the People Act”? Czy będzie ona jednym z priorytetów Pani administracji już od pierwszego dnia pracy?”

Jak dotąd tylko Sanders podpisał przygotowaną przez organizację deklarację, która mówi: „Wspieram przywrócenie w Ameryce demokracji poprzez finansowanie z budżetu państwa kampanii wyborczych i odsunięcie dużych pieniędzy od polityki”.

 

Tekst źródłowy: commondreams.org
Tłumaczenie i źródło polskie: xebola.wordpress.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 06 sierpień 2015 23:30
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Kandydat na prezydenta, Bernie Sanders, chce skończyć z rządami finansowej oligarchii w Ameryce