Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Prezydent Duda na czele delegacji rządowej w Chinach
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 23 listopad 2015 07:07 Autor: admin

Prezydent Duda na czele delegacji rządowej w Chinach

:P :P

1. Dzisiaj rozpoczyna się 4- dniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach na czele delegacji rządowej, która weźmie udział w szczycie krajów Europy Środkowo-Wschodniej i państwa środka.

Ten szczyt nazywany 16+1, odbywa się od kilku lat i uczestniczą w nim delegacje rządów wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodnich i krajów, które wyłoniły się po rozpadzie Jugosławii.

Ale prezydent Andrzej Duda udaje się do Chin także z blisko 70 przedsiębiorcami z naszego kraju i właśnie dzisiaj w Szanghaju odbędzie się pierwsze forum chińsko – polskie poświęcone intensyfikacji współpracy gospodarczej.

2. Jak ogromną rolę odgrywają Chiny w gospodarce światowej nie trzeba nikogo przekonywać, do tego kraju udają się przywódcy największych światowych gospodarek, po to tylko, żeby być świadkiem podpisywania przez firmy z ich krajów kontraktów opiewających na miliardy dolarów.

Polscy przedsiębiorcy takich kontraktów jeszcze nie podpiszą ale polska delegacja będzie na pewno rozmawiała na temat budowy infrastruktury związanej z chińskim projektem „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”.

Projekt ten zakłada budowę i modernizację sieci połączeń morskich i lądowych pomiędzy Chinami i Unią Europejską, których ważna część będzie przebiegać przez nasz kraj, co więcej rozważane jest zbudowanie w Polsce wielkiego „portu” przeładunkowego w Małaszewiczach na granicy z Białorusią.

Zresztą Polska jako pierwszy kraj UE, zrobiła już w tym zakresie pierwszy krok, mianowicie w 2013 roku zostało uruchomione pierwsze połączenie kolejowe w ramach tzw. jedwabnego szlaku pomiędzy Łodzią i chińskim miastem Czengdu.

3. Rozmowy gospodarcze będą dotyczyły także uczestnictwa naszego kraju w wielkim chińskim projekcie bankowo -inwestycyjnym Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Jest on pomyślany przez Chiny jako alternatywa dla zdominowanych przez Amerykanów Banku Światowego czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ma wspierać inwestycje tego kraju w infrastrukturę na całym świecie.

Jego udziałowcem ma być także Polska, przy czym chodzi o zapewnienie naszemu krajowi realnego wpływu na decyzje jakie ten bank ma podejmować szczególnie do infrastruktury, która ma powstawać w Europie Środkowo-Wschodniej.

4. Prezydent Andrzej Duda będzie także przewodniczył polskiej delegacji rządowej podczas wspomnianego szczytu 16+1, a główną treścią naszego przekazu ma być „jedność w różnorodności”.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają bowiem własne do jakiegoś stopnia konkurencyjne interesy z krajami azjatyckimi w tym z Chinami ale wspólnie chcą realizować inwestycje infrastrukturalne, które poprawią ich spójność, a w ten sposób także bezpieczeństwo.

Wzmacnianie współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej było jednym z ważnych przesłań kampanii wyborczej Andrzeja Dudy i wspólne zabieganie o chińskie inwestycje infrastrukturalne jest tego doskonałym potwierdzeniem.

5. Prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty przez 3 najważniejsze osoby w Chinach, w Suzhou (gdzie będzie odbywał się szczyt 16+1) spotka się z premierem tego kraju Li Keqiangiem, w środę w Pekinie spotka się z prezydentem Xi Jinpingiem, a w czwartek z przewodniczącym Parlamentu Zhang Dejiangiem.

Wizyta w Chinach będzie swoistym podsumowaniem 100 pierwszych dni prezydenta Andrzeja Dudy i jak widać z jej agendy, będzie to podsumowanie bardzo mocne i treściwe.

A tak przy okazji przyjemnie popatrzeć jak prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z premier Beatą Szydło przewodzi delegacji rządowej, a wszystko to obywa się w ciszy i spokoju w dobrze pojętym polskim interesie.Źródło: Blog Zbigniewa Kuźmiuka


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 23 listopad 2015 15:41
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Prezydent Duda na czele delegacji rządowej w Chinach