Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Czym jest ‚Daesh’? Czy to tylko nowa nazwa Państwa Islamskiego?
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 03 grudzień 2015 15:52 Autor: admin

Czym jest ‚Daesh’? Czy to tylko nowa nazwa Państwa Islamskiego?

Czym jest ‚Daesh’? Czy to tylko nowa nazwa Państwa Islamskiego? foto: Wikimedia Commons/CC

Uważni obserwatorzy śledzący wydarzenia związane z Bliskim Wschodem zaobserwowali interesującą zmianę w wypowiedziach zachodnich polityków. Pod koniec listopada weszła bowiem w użycie zupełnie nowa nazwa – ‚Daesh’ (Daesz), mająca oznaczać Państwo Islamskie. Skąd ona się wzięła? 

Nazwa Daesz pojawiła kilkakrotnie, użył jej między innymi François Hollande, który po atakach w Paryżu powiedział, że zamachy były „aktem wojny” wypowiedzianym przez „armię terrorystów, armię dżihadystów, przez Daesh przeciwko Francji”. Tego samego określenia użył podczas spotkania G20 w Turcji Barack Obama a także John Kerry w Wiedniu mówiący o „powitaniu wsparcia w walce przeciwko Daesh”. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się jednak w mediach nie zachodnich, lecz arabskich i irańskich, szczególnie w tych, które były negatywnie nastawione do ogłoszenia powstania Państwa Islamskiego w 2013 roku.

Interesujące opracowanie tematu przygotował autor bloga „Free Word Centre” – DAESH to arabski akronim od skrótu „ISIS” czyli Islamic State of Iraq and Syria, ale jego brzmienie u Arabów ma znacznie szersze konotacje. Przede wszystkim ‚Daesh’ przez wielu Syryjczyków uznawane jest za określenie pejoratywne i obraźliwe, oznaczać ma bowiem kogoś nieudolnego ale przy tym niezwykle szkodliwego, niektórzy wskazywali przy tym, że słowo to kojarzy się niektórym podobnie jak polski „ciemnogród”.

Być może właśnie dlatego jeszcze we wrześniu 2014 roku francuski minister spraw zagranicznych stwierdził: „To grupa terrorystów a nie państwo. Nie polecam używania terminu Państwo Islamskie ponieważ to zamazuje linię podziału między islamem, muzułmanami i islamistami. Arabowie nazywają je ‚Daesh’ a ja będę ich określał jako „rzeźników Daesh”.

Bez względu na to czy nazwiemy je państwem czy nie, organizacja jaka powstała na pograniczu Syrii i Iraku jest na ustach wszystkich, prześledźmy krótko jak ją do tej pory nazywano:

  • 2004 - w Iraku po połączeniu kilku mniejszych grup islamistycznych pod przywództwem Abu Musaba al_Zarqawiego powstaje Państwo Islamskie
  • 2006 - al-Zarqawi ginie w bombardowaniu przeprowadzonym przez Amerykanów, nowy przywówdca Abu Ayyub al-Masri zmienia nazwę na Islamic State in Iraq (ISI)
  • 2010 – al-Masri ginie w samobójczym wybuchu a kontrolę nad organizacją przejmuje Abu Bakr Al-Baghdadi
  • 2013 – dochodzi do połączenia z frontem Nusra, jedną z komórek al-Kaidy w Syrii, organizacja przemianowuje się na Islamic State in Iraq and Greater Syria – or ISIS (Państwo Islamskie Iraku i Wielkiej Syrii, czasami w zastępstwie wykorzystuje się także nazwę „Lewant” tworząc skrót ISIL).
  • 29 czerwiec 2014 – ogłoszenie powstania Państwa Islamskiego z Abu Bakrem al-Baghdadim jako kalifem. Państwo Islamskie próbuje promować się jako nowy kalifat i tą nazwę popularyzuje w mediach.

 

Źródło: Kod Władzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 24 sierpień 2016 12:13
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Czym jest ‚Daesh’? Czy to tylko nowa nazwa Państwa Islamskiego?