Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Baszar al-Asad: Europa zrobiła z Syrii "wylęgarnię terrorystów"
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 24 grudzień 2015 08:14 Autor: admin

Baszar al-Asad: Europa zrobiła z Syrii "wylęgarnię terrorystów"

Baszar al-Asad: Europa zrobiła z Syrii "wylęgarnię terrorystów" foto: Wikimedia Commons/CC

Europa wraz z Turcją, Katarem i Arabią Saudyjską zamieniła Syrię w państwo-wylęgarnię terroryzmu, powiedział prezydent Syrii Baszar al-Asad w wywiadzie dla holenderskiej telewizji NOS.

W ten sposób syryjski lider odpowiedział na pytanie korespondenta Toma Kleijna, dlaczego z Europy do Syrii udają się setki dżihadystów.

„Najważniejsze pytanie, to dlaczego oni się u was w Europie znaleźli. To, że tam idą, jest naturalne po tym, jak Syria zamieniła się w wylęgarnię terroryzmu, dlatego, że Europa i takie państwa jak Turcja, Arabia Saudyjska i Katar wspierają terrorystów na najróżniejsze sposoby” – powiedział Asad.

Z jego punktu widzenia Europa trzyma się nieprawidłowego podejścia do walki z terroryzmem. „Po pierwsze, europejski rząd nie dał sobie rady z zadaniem integracji tych ludzi (migrantów – potencjalnych terrorystów – red.) w europejskie społeczeństwo. Oni żyli w gettach. Kiedy żyjesz w getcie, to stajesz się ekstremistą” – powiedział syryjski prezydent.

Drugim błędem Europy, jak uważa al-Asad, jest to, że wielu europejskich liderów „sprzedało swoje wartości w zamian za ropę naftową i dolary”. „Pozwolili oni wahhabickim organizacjom z Arabii Saudyjskiej przynieść swoją ekstremistyczną ideologię do Europy. Dlatego eksportujecie terrorystów. My ich nie eksportujemy: oni przyjeżdżają do Syrii, a potem powracają do Europy” – dodał, przypominając, że trzech terrorystów odpowiedzialnych za zamachy w Paryżu było Europejczykami, a nie Syryjczykami.

Al-Asad z humorem zareagował na niedawne oświadczenia niektórych przedstawicieli Zachodu, szczególnie sekretarza USA Johna Kerry’ego, że syryjski lider może na razie pozostać u władzy. „Dziękuję im za to, bo już siedziałem na walizkach. Powinienem był odejść,a teraz mogę zostać” – zażartował prezydent.

Zauważył także, że tylko syryjscy obywatele mogą decydować, czy może pozostać u władzy.

„Jeśli Pan, jako obywatel Holandii, gotów jest zgodzić się na to, że ktoś w Syrii będzie decydował kto będzie holenderskim premierem, to my się zgodzimy z tym, ale Pan raczej nie. Syria jest suwerennym państwem. Czy tu jest dobry prezydent czy zły, o tym decydują Syryjczycy, a nie Europejczycy” – wyjaśnił al-Asad.

 

Źródło: pl.sputniknews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 24 grudzień 2015 18:34
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Baszar al-Asad: Europa zrobiła z Syrii "wylęgarnię terrorystów"