Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Poroszenko nazwał Żydów budowniczymi Ukrainy
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 24 grudzień 2015 14:59 Autor: admin

Poroszenko nazwał Żydów budowniczymi Ukrainy

Poroszenko nazwał Żydów budowniczymi Ukrainy foto: Wikimedia Commons/CC

„Żydzi jako naród bezpośrednio uczestniczyli w budowie tego kraju (Ukrainy — red.)" — oznajmił ukraiński prezydent.

Wyrażając wdzięczność Jerozolimie za możliwość wystąpienia przed Knesetem, Poroszenko przyznał, że odbiera ją, jako „wyraz głębokiego szacunku i czci" dla „bratniego, przyjacielskiego wobec Izraela ukraińskiego narodu".

Ponadto, w swoim wystąpieniu polityk określił Ukrainę mianem „twierdzy demokracji" na wschodzie Europy. „Tak jak Izrael Ukraina sąsiaduje z krajem, który odmawia nam prawa bytu, i tak jak Izrael Ukraina najbardziej dąży do pokoju" — podkreślił Poroszenko, oskarżając jednocześnie Moskwę o finansowanie terroryzmu w Donbasie i na Bliskim Wschodzie. „Przywiezione niedawno kompleksy rakietowe S-400 zdolne są wpłynąć w istotny sposób na równowagę sił w regionie i na zdolność do odparcia zewnętrznej agresji" — zauważył Poroszenko, odnosząc się do faktu rozlokowywania przez Rosję systemu rakietowego S-400 Triumf na terytorium Syrii.

Ukraina została ogłoszona niepodległym państwem 24 sierpnia 1991 roku. Wraz z uchwaleniem 24 sierpnia 1991 roku Deklaracji Niepodległości Ukrainy, swój byt zakończyła Ukraińska Radziecka Socjalistyczna Republika, wchodząca w skład byłego ZSRR. W okresie istnienia ukraińskiej SRR, republice przekazano część terytorium RFSRR, Polski, Rumunii, Besarabii i Czechosłowacji. Do powołania ukraińskiej SRR, większość ziem dzisiejszej Ukrainy znajdowała się w posiadaniu Imperium Rosyjskiego — zauważa Lenta.ru.

Państwo Izrael zostało założone w 1948 roku, po tym jak rząd brytyjski zrzekł się mandatu nad Palestyną. Do tych ziem roszczą też sobie prawa palestyńscy Arabowie.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 24 grudzień 2015 18:52
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Poroszenko nazwał Żydów budowniczymi Ukrainy