Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 27 luty 2016 12:03 Autor: admin

Hollande chce, by UE ostrzej potraktowała Polskę? Mówił o zawieszeniu członkostwa

Hollande chce, by UE ostrzej potraktowała Polskę? Mówił o zawieszeniu członkostwa foto: Wikimedia Commons/CC

Prezydent Francji Francois Hollande stwierdził w radiu France Inter, że Bruksela powinna ostro traktować państwa unijne, w których do władzy doszły ugrupowania prawicowe. Na przykład – Polskę.

– Członkostwo państw w Unii Europejskiej może być zawieszone, ponieważ Europa ma narzędzia prawne, zagwarantowane w traktatach, by zapobiegać naruszeniom zasad demokratycznych – mówił Hollande.

Dodał jednak, że „kiedy wolność mediów jest zagrożona, albo gdy naruszane są konstytucja i prawa, Europa nie może działać wyłącznie jako zabezpieczenie, lecz powinna wprowadzić procedury w celu wyeliminowania takich krajów z powodu naruszeń”.

Francuski prezydent opowiedział się za daleko idącym monitoringiem i „kontrolą” prewencyjną proponowanych zmian w ustawodawstwie polskim. Komisja Europejska 13 stycznia wszczęła wobec Warszawy „procedurę ochrony praworządności” w związku z zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

W 2000 r. czternaście państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadziło na okres ośmiu miesięcy sankcje polityczne wobec Austrii, po tym, jak w skład wiedeńskiego rządu weszła Partia Wolnościowa Jorga Haidera. Kraje unijne zamroziły wówczas oficjalne kontakty z politykami rządu austriackiego. Jednak jak pisał tuż przed zniesieniem sankcji berliński dziennik „Die Welt”, Komisja Europejska normalnie pracowała z przedstawicielami Austrii. Dlatego też podjęła się mediacji w sprawie zniesienia ograniczeń w kontaktach.

Haider naraził się niektórym państwom Unii chwaląc politykę zatrudnienia partii nazistowskiej i twierdząc, że obozy koncentracyjne były zwykłymi obozami karnymi. Polityk zginął w wypadku samochodowym w 2008 r.

Obecne komentarze Hollande’a pojawiły się w czasie, gdy jego popularność gwałtownie spada. Według ostatnich badań, 74 proc. Francuzów nie chce, by socjalistyczny prezydent lub jego poprzednik Nicolas Sarkozy starali się o fotel w 2017 roku.

Jak wynika z badania opublikowanego w zeszłym miesiącu przez „Le Parisien”, 56 proc. respondentów zamierza udzielić wsparcia w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Alainowi Juppé. Natomiast 38 proc. będzie głosować na obecnego premiera Manuela Vallsa lub liderkę Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Źródło: euractiv.com, AS.
http://www.pch24.pl/


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(15 głosów)1 komentarz

  • Link do komentarza Anteas Sobota, 12 marzec 2016 16:07 napisane przez Anteas

    Polska jest półkolonią UE, ale widzę że większości komentujących właśnie taki stan odpowiada. Myślę że to wina niewolniczego stylu myślenia, że Polska musi być czyimś niewolnikiem, albo UE albo Rosji i innej alternatywy nie ma.
    Oczywiście ignorują fakt, że gdy Polska była podległa ZSRR lepiej było. Pracę każdy miał i żebrać nie musiał, tym bardziej przeszukiwać koszy i śmietników, każdy też miał jakiś dach nad głową. I to pomimo tego, że nasz ukochany sojusznik, Niemcy, barbarzyńsko zniszczył nasz biedny kraj. Ale niestety każdy niemal polak jest bezkrytycznie zakochany w "Zachodzie", który w naszych mitach jest krainą mlekiem i miodem płynącą, i tylko marzy o tym, aby nas obdarzyć swoim dobrobytem.
    Ci którzy potrafią nie tylko patrzeć ale jeszcze widzieć rzeczywistość wiedzą już na czym polega obdarzanie zachodnim dobrobytem. Ja już wiem jak ten dobrobyt w Polsce wygląda i mam go dość.

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 27 luty 2016 18:21