Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Turcja zabrania ministrowi obrony Niemiec wylądować na greckiej wyspie
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 02 marzec 2016 15:15 Autor: admin

Turcja zabrania ministrowi obrony Niemiec wylądować na greckiej wyspie

Turcja zabrania ministrowi obrony Niemiec wylądować na greckiej wyspie foto: Wikimedia Commons/CC

Turecki rząd kontynuuje „prowokacyjne działania” — teraz on nie pozwala na lądowanie śmigłowca ministra obrony Niemiec Ursuli von der Layen w Mitylenie na wyspie Lesbos, informuje grecki kanał telewizyjny Skai.

Lot ministra obrony Niemiec zaplanowano na 6 marca. Zgodnie z programem po wizycie Mityleny minister wyleci śmigłowcem NATO na niemiecki statek „Bonn”, który bierze udział w misji NATO na Morzu Egejskim w zmniejszeniu napływu uchodźców.

Ankara twierdzi, że grecka wyspa Lesbos to strefa zdemilitaryzowana, dlatego Turcja uważa za niedopuszczalne lądowanie tam samolotu wojskowego. Turcja udzieliła negatywnej odpowiedzi na wniosek minister obrony Niemiec, która chciała odwiedzić tureckie wybrzeże i osobiście ocenić sytuację uchodźców i działania handlarzy ludźmi, zaznacza kanał.

Na początku lutego podobny incydent miał miejsce z greckim premierem Alexisem Tsiprasem, który miał zamiar odwiedzić Iran. Ankara zabroniła lotu samolotu greckiego premiera w swojej przestrzeni powietrznej, jeśli on wyląduje do tankowania na wyspie Rodos. Ateny zmieniły wtedy harmonogram lotu — po zatankowaniu na Rodos samolot poleciał do Iranu przez Egipt.

Greckie media oskarżają Ankarę o torpedowanie porozumienia w sprawie rozmieszczenia sił NATO na Morzu Egejskim. Portal „Proto tema” powołując się na France Press donosi, że Turcja nie wyraziła zgody na rozmieszczenie sił NATO na swoich wodach terytorialnych, chociaż osiągnięto porozumienie w tej kwestii.

— Turcja nie wykazuje najmniejszej gotowość do przyjmowania uchodźców uratowanych przez okręty NATO w ramach swoich misji, poinformowały agencję źródła dyplomatyczne w Brukseli.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 02 marzec 2016 16:50
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Turcja zabrania ministrowi obrony Niemiec wylądować na greckiej wyspie