Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Opinia: Tymoszenko czeka na dogodny moment, by przejąć władzę
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 12 marzec 2016 12:18 Autor: admin

Opinia: Tymoszenko czeka na dogodny moment, by przejąć władzę

Opinia: Tymoszenko czeka na dogodny moment, by przejąć władzę foto: Wikimedia Commons/CC

Chaos w kijowskim rządzie jest dość podatnym gruntem dla Julii Tymoszenko, która snuje plany o triumfalnym powrocie na kierownicze stanowisko – pisze „Frankfurter Rundschau”.

Wzbogaciwszy się na biznesie gazowym, Tymoszenko przygotowuje się do wdrapania się na sam szczyt władzy. W lutym jej partia w oparach skandalu opuściła prozachodnią koalicję Arsenija Jaceniuka. Kryzys polityczny na Ukrainie jest jej na rękę: rząd jest sparaliżowany, prezydent i premier nie znoszą się wzajemnie, a zachodni patroni domagają się od Kijowa zdecydowanych działań. Jednym z wariantów dalszego rozwoju wydarzeń są przedterminowe wybory. Jeśli pod koniec marca Petro Poroszenko zdecyduje się na ten krok, dla Tymoszenko mogą pojawić się nowe możliwości.

Tymoszenko chce znowu odgrywać kluczową rolę w rządzie, m.in. w kwestiach związanych z Rosją. Jej partia uzyskała dobry wynik podczas wyborów samorządowych i teraz musi umocnić swój sukces. Według sondaży, popiera ją około 15% respondentów.

Jednak w takim kraju jak Ukraina sondaże i prognozy mają niewielkie znaczenie. Nawet jeśli, mimo obaw Zachodu, odbędą się wcześniejsze wybory, Poroszenko nie pozwoli byłej premier na odzyskanie wpływów. Tutaj odgrywa rolę osobista wrogość. Prezydent raczej nie wybaczy Tymoszenko 2005 roku, kiedy sprzątnęła mu sprzed nosa urząd premiera.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 12 marzec 2016 20:44
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Opinia: Tymoszenko czeka na dogodny moment, by przejąć władzę