Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Cypr może zerwać porozumienie Turcji i Unii Europejskiej
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 14 marzec 2016 12:20 Autor: admin

Cypr może zerwać porozumienie Turcji i Unii Europejskiej

Nikozja nie planuje zdjęcia weto na wstąpienie Turcji do Unii Europejskiej tak długo, jak długo nie zostanie podpisane porozumienie o zjednoczeniu Cypru, pisze gazeta „Politico”.

Europejscy liderzy porozumieli się z Ankarą odnośnie podwojenia rozmiaru pomocy finansowej dla Turcji (z trzech do sześciu miliardów euro) i zdjęcia ograniczeń wizowych dla jej obywateli wjeżdżających do wspólnej Europy. Poza tym, Ankara zażądała od Brukseli otwarcia pięciu nowych artykułów negocjacyjnych w zakresie wstąpienia Turcji do Unii Europejskiej i przyspieszenia tego procesu, jeśli porozumienie o przyłączeniu Cypru zostanie osiągnięte, pisze gazeta.

Cypr zamroził sześć punktów negocjacyjnych w porozumieniu Unii Europejskiej i Turcji w walce z kryzysem migracyjnym, włącznie z pięcioma nowymi żądaniam Ankary, pisze gazeta.

Jednocześnie zachowana została możliwość, że Ankara i Nikozja osiągną porozumienie na temat połączenia obu części wyspy. Najtrudniejszym momentem negocjacji jest wycofanie trzydziestu tysięcy tureckich żołnierzy z Północnego Cypru, zauważa się w artykule. Tylko po rozwiązaniu tego problemu porozumienie zostanie wyniesione na referendum. W 2004 roku w greckiej części Cypru odbył się już plebiscyt, wówczas obywatele zagłosowali przeciwko połączeniu.

Nikozja obawia się zdjąć weto na negocjacje o wstąpieniu Turcji do Unii Europejskiej w tej chwili, bojąc się, że greccy Cypryjczycy nie zrozumieją tej decyzji i nie poprą połączenia Cypru podczas referendum, jeśli porozumienie między Ankarą i Nikozją zostanie jednak osiągnięte, pisze gazeta.

 

Źródło: pl.SputnikNews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 14 marzec 2016 16:01
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Cypr może zerwać porozumienie Turcji i Unii Europejskiej