Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Oficjalne wyniki wyborów w Niemczech: porażka CDU, sukces AfD
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 14 marzec 2016 12:24 Autor: admin

Oficjalne wyniki wyborów w Niemczech: porażka CDU, sukces AfD

Oficjalne wyniki wyborów do trzech parlamentów regionalnych (landów) w Niemczech wskazują na sukces antyimgranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) większy jeszcze, niż wyniki badań przedwyborczych i wyniki exit polls. Prawdopodobnie nie wszyscy badani gotowi byli się przyznać do popierania AfD.

Wg wyników oficjalnych Afd największy sukces odniosło w Saksonii-Anhalt w byłych Niemczech Wschodnich, gdzie stało się drugą partią regionalną, otrzymując 24,2% głosów, po CDU, która otrzymała 29,8%. Trzecia była lewica, 16,3%. W exit poll AfD szacowana była na 22%. Dotychczasowa koalicja CDU-SPD nie otrzymała wystarczającej liczby mandatów, żeby stworzyć większość w lokalnym parlamencie.

W Nadrenii-Palatynacie AfD otrzymała 12,6% głosów (11% w exit poll), rządzić będzie nadal SPD z 36,4% głosów, CDU dostała 31,8% tracąc trzy punkty procentowe.

W Badenii-Wirtembergii AfD otrzymała 15,1% głosów (13% w exit poll). Zwyciężyli tam Zieloni z 30,3% głosów. CDU, która rządziła landem przez 60 lat do roku 2011, otrzymała tylko 27% głosów, zamiast 38% w poprzednich wyborach. Podobny był spadek SPD, która spadła na czwarte miejsce, otrzymując 12,7% zamiast 23%.

Wejście do trzech kolejnych regionalnych parlamentów daje AfD parlamentarną obecność w 8 spośród 16 krajów związkowych. W przyszłorocznych wyborach do Bundestagu ma szanse na wywalczenie drugiego miejsca po CDU. (g)

 

Źródło: dw.comEuroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 14 marzec 2016 14:57
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Oficjalne wyniki wyborów w Niemczech: porażka CDU, sukces AfD