Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Premier Luksemburga podał się do dymisji
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 16 lipiec 2013 14:47 Autor: admin

Premier Luksemburga podał się do dymisji

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker złożył rezygnację na ręce głowy państwa, wielkiego księcia Henri’ego – informuje agencja AFP. Tłem obecnego kryzysu jest afera, dotycząca luksemburskiej tajnej służby SREL.

W raporcie komisji śledczej Junckera obciążono polityczną odpowiedzialnością za wieloletnią samowolę wywiadu SREL, w tym nielegalne podsłuchiwanie polityków, zakupy samochodów na prywatny użytek, a także podejrzenia o płatny protekcjonizm.

58-letni Juncker, który premierem Luksemburga został w 1995 roku i piastuje ten urząd dłużej niż którykolwiek inny szef rządu w Europie, zaprzeczał zarzutom, jakoby nie sprawował wystarczającej kontroli nad SREL.

Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (POSL), która jest partnerem koalicyjnym Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej premiera, nie przekonały wyjaśnienia Junckera w sprawie afery ze służbą wywiadowczą.

POSL złożyła wniosek o rozwiązanie Izby Deputowanych (parlamentu) i przeprowadzenie wyborów w ciągu trzech miesięcy. Juncker do stycznia kierował eurogrupą, skupiającą ministrów finansów państw strefy euro.

Autor: mg
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 16 lipiec 2013 17:32
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Premier Luksemburga podał się do dymisji