Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Filipiny, w przeciwieństwie do USA, szukają kompromisu z Chinami
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 20 sierpień 2016 11:33 Autor: admin

Filipiny, w przeciwieństwie do USA, szukają kompromisu z Chinami

Filipiny, w przeciwieństwie do USA, szukają kompromisu z Chinami foto: Wikimedia Commons/CC

Spór o Morze Południowochińskie niekoniecznie musi oznaczać wojnę. Filipiny, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, postanowiły negocjować i wszystko najwyraźniej zmierza w dobrym kierunku. Pierwsze spotkanie specjalnego wysłannika Filipin – byłego prezydenta Fidela Ramosa, oraz Fu Ying – przewodniczącej komitetu spraw zagranicznych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, odbyło się niedawno w Hongkongu.

Chęć negocjowania pozwoli załagodzić napiętą sytuację, ale obie strony już są na dobrej drodze do współpracy. W Hongkongu rozmawiano nad kooperacją w kilku sferach – między innymi nad udostępnieniem spornej rafy Scarborough, położonej około 200 kilometrów od Filipin, dla rybaków obu państw. Fidel Ramos dał do zrozumienia, że władze w Manili chcą współpracy i nie zależy im na konflikcie.

Negocjacje z chińską delegacją to dopiero początek. Kolejne rozmowy Ramosa z urzędnikami z Chin powinny odbyć się już w Pekinie i będzie to zapowiedź oficjalnej wizyty prezydenta Filipin, Rodriga Duterte. Wszystko więc wygląda dobrze, lecz nie tego spodziewały się Stany Zjednoczone.

Amerykańskie władze chcą konkurować z Chinami o Morze Południowochińskie aby utrzymać pozycję światowego mocarstwa. Tym razem, wojna cudzymi rękoma może się nie sprawdzić. Jeśli USA planują wojnę, musi do niej dojść jak najszybciej.

Chiny nieustannie wzmacniają swoją obecność militarną na Morzu Południowochińskim. Raport przygotowany przez korporację RAND przewiduje, że Stany Zjednoczone będą miały poważne trudności by zachować dominację i osiągnąć zwycięstwo, nawet podczas długiej wojny. USA mogą zainicjować konflikt z Chinami do końca obecnej dekady, gdyż do 2025 roku, w wyniku ewentualnej bitwy amerykańskie wojska mogą ponieść ciężkie straty.

Najsilniejszym państwem świata wciąż pozostają Stany Zjednoczone, lecz na drugim miejscu znajdują się Chiny, które w bardzo szybkim tempie rozwijają swoje możliwości. W najbliższych latach możemy się więc spodziewać III wojny światowej i zwycięstwa Amerykanów, lub chińskiej dominacji nad światem.

John Moll, na podstawie: RT.com

 

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 20 sierpień 2016 12:12
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Filipiny, w przeciwieństwie do USA, szukają kompromisu z Chinami