Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie W Katalonii uważają, że w 2017 roku rozstrzygną się jej losy
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 07 wrzesień 2016 11:45 Napisał

W Katalonii uważają, że w 2017 roku rozstrzygną się jej losy

W Katalonii uważają, że w 2017 roku rozstrzygną się jej losy foto: Wikimedia Commons/CC

Przyszły rok będzie decydującym w procesie odzyskania niepodległości przez Katalonię - poinformował agencję RIA Novosti Jordi Sanchez, lider Zgromadzenia Narodowego Katalonii, organizacji opowiadającej się za secesją tej wspólnoty autonomicznej od Hiszpanii.

„Rok 2017 będzie miał kluczowe znaczenie w procesie odzyskania niepodległości przez Katalonię. Czeka nas ostra konfrontacja z hiszpańskim rządem" — poinformował Sanchez w rozmowie z agencją RIA Novosti.

Przed wyborami do katalońskiego parlamentu we wrześniu ubiegłego roku zwolennicy katalońskiej niepodległości oznajmili, że ich celem jest przeprowadzenie referendum w sprawie konstytucji niezależnej Katalonii 18 miesięcy po sformowaniu parlamentu. Partie Junts pel Si i Kandydatura Jedności Narodowej zdobyły w katalońskim parlamencie absolutną większość i rozpoczęły tak zwany „proces proklamowania niepodległości", który hiszpański rząd skutecznie zaskarżył w Sądzie Konstytucyjnym.

„Wcześniej rzeczywiście chodziło o 18 miesięcy, 1,5 roku wydawało się rozsądnym terminem" — przyznał Sanchez, stojący na czele jednej z największych organizacji popierających niezależność Katalonii. Jednak z powodu wewnętrznych sprzeczności między różnymi partiami, zmiany szefa rządu Katalonii (szefa Generalitat de Catalunya Artura Masa w styczniu 2016 roku zastąpił Carles Puigdemont), ten termin został przesunięty. „Jednak byłoby logicznym zakończenie tego procesu w ramach pracy obecnego rządu" — oświadczył szef Zgromadzenia Narodowego Katalonii.

Jednocześnie uważa on, że aktualnie zwolennicy odłączenia mają wystarczające poparcie, aby na referendum większość mieszkańców wspólnoty autonomicznej poparła nowy projekt konstytucji niezależnej Katalonii. „Świadczą o tym wyniki najnowszych sondaży. Oczywiście nie gwarantuję, że większość zagłosuje za, lecz liczymy na to" — powiedział Sanchez.

Wyniki najnowszych sondaży pokazują, że wystąpienie Katalonii ze składu Hiszpanii popiera 47,7% ankietowanych, przeciwko opowiada się 42,4%. Przewodniczący rządu Katalonii Carles Puigdemont na początku 2016 roku przedstawił plan stworzenia niepodległego państwa, który przewiduje między innymi przyjęcie odpowiednich ustaw, stworzenie struktur państwowych i przeprowadzenie referendum w sprawie nowej konstytucji. 27 lipca 2016 roku kataloński parlament poparł wnioski komisji ds. badania procesu odłączenia wspólnoty autonomicznej od Hiszpanii, przyjmując rezolucję, która stała się kolejnym krokiem w „procesie odzyskania niepodległości". 1 sierpnia Sąd Konstytucyjny Hiszpanii przyjął pozew rządu państwa w sprawie tej rezolucji i w ten sposób zawiesił jej obowiązywanie. Katalońskie władze oświadczyły, że nie podporządkują się decyzji Sądu Konstytucyjnego.

 

Źródło: pl.sputnik.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 07 wrzesień 2016 12:05
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie W Katalonii uważają, że w 2017 roku rozstrzygną się jej losy