Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Śmierć Kim Dzong Una początkiem znacznie poważniejszych problemów?
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 15 październik 2016 08:33 Autor: admin

Śmierć Kim Dzong Una początkiem znacznie poważniejszych problemów?

Seul obawia się: władze KRLD są gotowe do przeprowadzenia testów z użyciem broni jądrowej. Już po raz szósty. Według niektórych danych do stycznia 2017 roku, z okazji urodzin Kim Dzong Una, północnokoreańscy wojskowi zdążą przygotować „prezent” swojemu przywódcy. W każdym razie wywiad kosmiczny znowu odnotował zwiększoną aktywność na poligonie, gdzie Pjongjang już pięć razy testował broń jądrową, w tym 9 września.

Pod koniec października Ministerstwo Obrony Korei Południowej przedstawiło w parlamencie swoją koncepcję „Korea: zmasowana kara i odwet” (Korea Massive Punishment & Retaliation). – W przypadku otrzymania informacji o szykowaniu się Północy do ataku jądrowego na wszystkie dzielnice Pjongjangu, w których nawet teoretycznie mogą się ukrywać władze, zostanie skierowany niszczycielski atak. Po takim miażdżącym ciosie, który wyeliminuje całe kierownictwo kraju, KRLD przestanie istnieć jako pełnoprawne państwo, nawet jeśli zdoła przeprowadzić atak z użyciem broni jądrowej – piszą południowokoreańskie media, powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony. Zniszczona zostanie cała struktura dowództwa wojskowego, obiekty jądrowe i bazy rakietowe.

W rzeczywistości jest to gotowy scenariusz ataku na Koreę Północną i plan likwidacji Kim Dzong Una. — Ten człowiek powinien ostro odczuć bezpośrednie zagrożenie dla swojego życia – wyjaśniła sens nowej koncepcji prezydent Korei Południowej Park Geun-hye. Jej zdaniem instynkt samozachowawczy może sprawić, że Kim Dzong Un zrewiduje swoją politykę i zrezygnuje z prac nad bronią jądrową i rakietową.

— Chodzi o presję psychologiczną – twierdzi Konstantin Asmołow, specjalista z Centrum Badań Koreańskich Instytutu Dalekiego Wschodu Rosyjskiej Akademii Nauk.

— Jeśli faktycznie zastanawiamy się nad śmiercią Kim Dzong Una, to może stać się ona nie tyle końcem obecnych problemów, co początkiem znacznie poważniejszych. Tylko jeden aspekt: jeśli ktoś zechce zbombardować północnokoreańskie obiekty jądrowe, to po około dwóch godzinach radioaktywna chmura dotrze do Władywostoku. Dlatego ani Rosja, ani Chiny nie chcą, aby w Korei Północnej doszło do krachu, wojny domowej lub katastrofy humanitarnej. Mam nadzieję, że skoordynowane stanowisko Rosji i Chin oraz zrównoważona polityka Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych wykluczą taki scenariusz. Kolejny czynnik: w takim układzie sił, który obecnie obserwujemy na przykładzie Korei Północnej i jej przeciwników w postaci USA i Korei Południowej, inwazja Północy na Południe jest brutalnym samobójstwem, a użycie broni jądrowej – podwójnym samobójstwem. Dlatego, wydaje mi się, nie należy przypisywać Kim Dzong Unowi mentalności złoczyńcy z samobójczymi skłonnościami – powiedział Konstantin Asmołow.

Tymczasem zakrojone na wielką skalę amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia morskie Invincible Spirit 2016 opierają się na scenariuszu „Korea: zmasowana kara i odwet”. W manewrach uczestniczy 40 okrętów południowokoreańskiej marynarki wojennej i zgrupowanie uderzeniowe amerykańskiej siódmej floty, w tym lotniskowiec o napędzie atomowym „Ronald Reagan”. Ich zadanie polega na przeprowadzeniu niespodziewanego ataku prewencyjnego z użyciem precyzyjnych pocisków manewrujących z okrętów. Jednocześnie Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa doskonalą na Alasce współdziałanie sił powietrznych podczas ataków na szczególnie ochraniane obiekty. Ataki z powietrza dopełni operacja sił specjalnych na terytorium północnokoreańskim. Na bazę desantu wybrano wyspę Ullŭng-do na Morzu Japońskim, na której dowództwo wojskowe Korei Południowej zamierza rozmieścić na stałe oddziały uderzeniowe piechoty morskiej, których zadanie, w przypadku sytuacji nadzwyczajnej, będzie polegało na wylądowaniu na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej i przedarciu się w głąb kraju.

Powtórzmy jeszcze raz: ta kombinacja sił może być realizowana tylko w przypadku otrzymania informacji na temat tego, że KRLD przygotowuje się do ataku z użyciem pocisków jądrowych. Jednak, jak można obiektywnie ocenić, czy Pjongjang planuje agresję z użyciem broni jądrowej, czy może kolejne testy?

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 15 październik 2016 17:21
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Śmierć Kim Dzong Una początkiem znacznie poważniejszych problemów?