Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Rosja i Chiny tworzą alternatywne wobec USA centrum siły
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 16 październik 2016 15:53 Autor: admin

Rosja i Chiny tworzą alternatywne wobec USA centrum siły

Rosja i Chiny tworzą alternatywne wobec USA centrum siły foto: Wikimedia Commons/CC

W ostatnich miesiącach pomiędzy państwami nasila się współpraca w sferze bezpieczeństwa. Rosja i Chiny zbliżają się do siebie w sferze wojskowej, przeprowadzając pierwsze wspólne szkolenia na Morzu Południowochińskim i znajdują zbieżności na polu dyplomacji, na przykład, występując wspólnie przeciwko planom Stanów Zjednoczonych rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Korei Południowej, zauważa Bloomberg. 

„To, że oba państwa mówią o wspólnych działaniach na szczeblu wojskowym to jest bardzo poważne. Zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej popycha Rosję i Chiny do dalszego zbliżenia. Dla nich polityka powstrzymywania to przede wszystkim powstrzymywanie Stanów Zjednoczonych” – powiedział pracownik naukowy Instytutu Dalekiego Wschodu Rosyjskiej Akademii Nauk Wasilij Kaszyn. 

Te działania pokazują, że zbliżenie liderów obu państw – Władimira Putina i Xi Jingpinga – przerasta w bardziej formalne kontakty w sferze bezpieczeństwa, dodaje agencja. Spotkanie w kuluarach BRICS było już czwartym spotkaniem Putina i Xi w ostatnim roku i dwunastym od czasu wstąpienia przewodniczącego Chin na ten urząd.  

Według słów rosyjskiego prezydenta, Rosja i Chiny mają „po prostu unikalne wzajemne zaufanie i wsparcie”. W Pekinie, z kolei, podkreśla się, że oba państwa trzymają się jednakowych pozycji  w zakresie kluczowych spraw regionalnych, w tym dotyczących Syrii i Afganistanu. 

Ślady pogłębiającej się współpracy są zauważalne i poza granicami dyplomacji: w sierpniu Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej dla Chin. Statystyka chińskich celników odnotowała wzrost rozmiaru handlu dwustronnego o 3,6% w porównaniu z odpowiednim okresem roku poprzedniego, kiedy to rozmiary handlu spadły 29% do sumy 68 miliardów dolarów.

„Jestem przekonana, że aktywna współpraca jest bardzo ważna, jednak Pekin i Moskwa stawiają na własne interesy” – cytuje agencja słowa Sarah Lane, pracownika naukowego londyńskiego Royal United Services Institute.

Aby umocnić związki wojskowe z Rosją, Xi musi pokonać ukorzenioną w Chinach opozycję wobec udziału państwa w operacjach zagranicznych. Jednocześnie pozostaje niejasnym, czy Pekin zechce wyraźnie poprzeć Moskwę w konfliktach, gdzie interesy Chin są niewielkie, na przykład w Syrii lub na Ukrainie. Co dotyczy kryzysu syryjskiego, to tutaj strona chińska trzyma się zrówoważonego podejścia. 

„Powiedzielismy Rosjanom, że Chiny to na razie tylko ekonomiczne, a nie geopolityczne mocarstwo. Wybiórczo zajmujemy się problemami zagranicznymi. Dla nas Bliski Wschód na razie pozostaje nieznanym polem boju globalnych graczy” – uważa starszy pracownik Instytutu Badań Rosyjskich, Wschodnioeuropejskich i Środkowoazjatyckich przy Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Chen Yui.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(13 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 18 październik 2016 14:39
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Rosja i Chiny tworzą alternatywne wobec USA centrum siły