Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Przyszłość Demokratów w USA rysuje się katastrofalnie
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 12 listopad 2016 05:43 Napisał

Przyszłość Demokratów w USA rysuje się katastrofalnie

Hillary Clinton przez kilkanaście godzin nie potrafiła odzyskać przytomności po zderzeniu z wyborczą rzeczywistością. Zlekceważyła (albo obraziła) swoich zwolenników zgromadzonych w Jevits Center, zlecając szefowi kampanii Panatcie, aby wypędził ich do domu. Butna jak Mussolini Hillary odezwała się następnego dnia, ale nie wyglądało na to, aby zasługę porażki chciała przypisać sobie.

Symptomatyczny widok, a mina niedoszłego pierwszego bawidamka - bezcenna.

Przez wiele miesięcy wśród demokratów trwać będzie wytykanie palcem winnych porażki, która jak wiadomo zawsze jest sierotą. Trwać będą wewnętrzne porachunki.

Ale przyczyny szokującej  porażki są jasne i proste. Donald Trump.

Donald Trump - człowiek, który otworzył swoją kampanię prezydencką nazywając Meksykanów "gwałcicielami i handlarzami narkotyków" - zdobył wśród Latynosów o 8 punktów procentowych więcej niż Mitt Romney. Wypadł też znacznie lepiej niż jego poprzednik w 2012 roku wśród czarnych wyborców. Wygrał też w czterech stanach zwanych Rust Belt, w których prezydent Barack Obama wygrywał dwukrotnie - Pensylwanii, Ohio, Michigan i Wisconsin.

Hillary Clinton wygrała referendum, co nie ma żadnego znaczenia, ale wybory wygrał Trump.

Sondaże exit polls dają pełną jasność: znaczna część wyborców Obamy przeszła do Trumpa. Trumpa poparło 10 procent wyborców, którzy aprobują prezydenturę Obamy, a nawet 23 procent wyborców, którzy sądzą, że następny prezydent powinien "być bardziej liberalny". Trump wypadł też znacznie lepiej niż Romney wśród małżeństw prowadzących wspólne gospodarstwa domowe. Wypadł 14% lepiej niż Romney wśród białych nie posiadających dyplomu uczelni, a o 16 punktów lepiej wśród gospodarstw domowych mających mniej niż 30.000$ dochodu rocznie. Okazuje się, że Trump demokrata nie jest mitem, ale zyskał tam znaczący elektorat,  kosztem prezydentury Clinton.

Co stanie się spuścizną rządów Obamy? Zwiększony dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego dla milionów bezrobotnych ludzi (za który muszą płacić pracujący amerykanie dla których koszt opłaty ubezpieczenia wzrósł o ponad 25%) i podpisanie umów handlowych, które doprowadziły do dość znacznego zubożenia pracowników i wzbogacenia prezesów firm.

Clintonowie błyszczą na krajowej scenie polityczne przez prawie ćwierć wieku. Powstało całe nowe pokolenie demokratycznych zwolenników, którym wydaje się, że rodzina będzie łącznikiem władzy politycznej. Oczekiwano, że odziedziczą władzę, ale okazało się że królowa jest naga, co biorąc pod uwagę wiek Hillary nie jest zbyt porywającym widokiem. Przyszłość partii rysuje się czarno.

Demokrtów czekają katastrofalne klęski, będące rezultatem polityki Trumpa i przewagi GOP w Kongresie.

Na horyzoncie rysują się dalsze straty wyborcze. Mapa wyborcza roku 2018 jest dla Demokratów straszna - pięcioro z ich senatorów musi walczyć o reelekcję w stanach zdominowanych przez GOP oraz kolejnych czterech w tzw. "swing states".

Tuż za rogiem stoi rebelia lewicowców partii Demokratycznej, popierających Sandersa, którzy mają prawo czuć się oszukani zarówno przez Clinton, jak i kierownictwo parti. Razem przeciw Berniemu spiskowali. To nie zostanie im zapomniane.

PS. Demokraci pozostają bez lidera. Clinton nie dostanie już trzeciej szansy, a Sanders otrzyma tylko emeryturę. Dalej jest pustka, którą widać było w prawyborach. Osioł jako symbol demokratów staje się prawdziwym emblematem. Wierzyć tej partii może tylko osioł.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 11 listopad 2016 20:45
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Przyszłość Demokratów w USA rysuje się katastrofalnie