Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Kalifornia chce referendum ws. oddzielenia się od USA
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 12 listopad 2016 11:49 Autor: admin

Kalifornia chce referendum ws. oddzielenia się od USA

Kalifornia chce referendum ws. oddzielenia się od USA foto: NASA/Wikimedia Commons/CC

W Kalifornii ruszyła kampania na rzecz referendum w sprawie wyjścia stanu z USA. Na portalach społecznościowych pojawiły się hasztagi #Calexit i #Caleaveforni. Uruchomiono też witrynę YesCalifornia.org, propagującą referendum i informującą o tej inicjatywie.

Mieszkańcy Kalifornii chcą referendum w sprawie oddzielenia się stanu od USA w drodze inicjatywy obywatelskiej: jeśli petycję w tej sprawie podpisze określona liczba uprawnionych do głosowania, kwestia organizacji plebiscytu zostanie poddana pod głosowanie. Według autorów inicjatywy referendum może się odbyć na wiosnę 2019 roku, jeśli zostanie zebrana wymagana liczba podpisów.

Zwolennicy niepodległości stanu podkreślają, że zajmuje on szóste miejsce pod względem PKB na świecie, wyprzedzając m.in. Francję. „Kalifornia ma bardziej rozwiniętą gospodarkę niż Francja, a ludności więcej niż Polska. Pod względem różnych wskaźników Kalifornia może się porównywać i konkurować z państwami, a nie tylko z innymi 49 stanami” – czytamy na stronie YesCalifornia.org.

Autorzy inicjatywy objaśniają potrzebę oddzielenia się od USA tym, że rząd wydaje pieniądze podatników na obronę i konflikty zbrojne, które nie przynoszą rezultatów. „Kalifornijczyków posyła się na wojny, które często tylko umacniają terroryzm, a nie zmniejszają zagrożenie” – twierdzą zwolennicy niepodległości.

Obiecują, że zapewnią mieszkańcom bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej, bo w przypadku oddzielenia się podatki nie będą szły na pomoc mniej rozwiniętym amerykańskim stanom i na obronę.

Inicjatywa oddzielenia się Kalifornii nabrała rozpędu po wybraniu na prezydenta Donalda Trumpa. 8 listopada 61% mieszkańców tego stanu oddało swój głos na Hillary Clinton. Republikanina poparło 33% wyborców.

Na stronie kampanii na „Twitterze” opublikowano sondaż na temat tego, czy Kalifornijczycy są gotowi na taki krok. W głosowaniu wzięło udział prawie 16 tysięcy osób. 76% odpowiedziało twierdząco, a 24% głosowało przeciwko.

 

Źródło: pl.SputnikNews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 12 listopad 2016 12:21
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Kalifornia chce referendum ws. oddzielenia się od USA