Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Obama zażąda od Grecji zamknięcia portów dla rosyjskich okrętów
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 14 listopad 2016 09:19 Autor: admin

Obama zażąda od Grecji zamknięcia portów dla rosyjskich okrętów

Prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w Atenach zażąda od premiera Grecji Alexisa Tsiprasa zamknięcia swoich portów dla okrętów rosyjskiej marynarki wojennej, zagłosowania za nowymi sankcjami wobec Rosji i anulowania „nielegalnego” weta w sprawie przystąpienia byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii do NATO, czytamy w artykule na portalu militaire.gr, który specjalizuje się tematyką wojskową i polityczną.

„Cele nagłej wizyty do Grecji ustaliła ustępującemu prezydentowi Obamie Heritage Foundation, fundacja forteca wojowniczych „neokonserwatywnych” liderów amerykańskiej polityki zagranicznej w Waszyngtonie i platforma dla pożywki ministerialnych stanowisk” — pisze portal, powołując się na artykuł pracowników fundacji Luke’a Coffey’a i Daniela Cochisa.

Wymagają oni trzech rzeczy od Obamy podczas jego wizyty w Grecji, zaznaczono w artykule na portalu.

„Po pierwsze — wywarcia nacisku na Grecję, aby ona głosowała za wznowieniem europejskich sankcji przeciwko Rosji, kiedy w grudniu propozycja będzie głosowana w UE” — czytamy w artykule.

„Po drugie — aby Grecja nie zgodziła się na wpłynięcie rosyjskich okrętów wojskowych do greckich portów. Podczas gdy Krym pozostaje pod nielegalną okupacją Rosji i Rosja nadal wspiera syryjskiego dyktatora (prezydenta Syrii Baszara — red.) al-Asada, prezydent Obama powinien jasno ustalić, że greckie wsparcie dla rosyjskiej floty jest całkowicie niewłaściwe dla sojusznika w NATO. Należy polecić Grekom, aby szli za niedawnym przykładem Hiszpanii i anulowali przyszłe wizyty rosyjskiej floty” — czytamy w artykule.

Po trzecie fundacja wymaga „wsparcia sprawy Macedonii”.

W artykule czytamy, że uparta pozycja Grecji w związku z nazwą sąsiedniej republiki „zagraża polityce otwartych drzwi NATO. „Grecja powinna umożliwić Macedonii wstąpienie do NATO, jak to przewiduje tymczasowe porozumienie z 1995 roku” — czytamy w artykule.

Ateny domagają się zmiany nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki, aby jej nie mylić z grecką krainą historyczną Macedonia i blokują Skopje przystąpienie do UE i NATO.

Grecki rząd podczas wizyty Obamy w dniach 15-16 listopada oczekuje na otrzymanie wsparcia USA w kwestii zmniejszania długu publicznego, który wynosi około 320 miliardów euro.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 13 listopad 2016 17:14
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Obama zażąda od Grecji zamknięcia portów dla rosyjskich okrętów