Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Stan wyjątkowy we Francji będzie przedłużony
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 14 listopad 2016 08:55 Autor: admin

Stan wyjątkowy we Francji będzie przedłużony

Mimo negatywnej oceny komisji parlamentarnej, premier Manuel Valls ogłosił, że stan wyjątkowy we Francji zostanie przedłużony z uwagi na wybory prezydenckie i parlamentarne w przyszłym roku.

Stan wyjątkowy obowiązuje we Francji od zamachów terrorystycznych, do których doszło 13 listopada 2015 roku w Paryżu. Daje on władzom dodatkowe uprawnienia w zakresie kontroli osób, prawo do wyznaczania stref zamkniętych dla ruchu, a także m.in. umożliwia przeprowadzanie w domach rewizji nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

Parlamentarna komisja śledcza oceniła jednak, że stan wyjątkowy ma tylko “ograniczony wpływ” na poprawę bezpieczeństwa w kraju, i zakwestionowała zasadność rozmieszczenia 6-7 tys. żołnierzy do ochrony szkół, synagog, centrów handlowych i innych potencjalnych celów zamachów.

– Dziś trudno byłoby zakończyć stan wyjątkowy – przyznał szef francuskiego rządu w wywiadzie udzielonym w pierwszą rocznicę paryskich ataków. Valls podkreślił, że w kraju musi zostać zapewnione bezpieczeństwo podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Jego zdaniem ograniczenie praw obywatelskich jest konieczne ze względu na “ochronę francuskiej demokracji”, bo wciąż istnieje zagrożenie “atakami podobnymi do tego w Nicei” gdy islamski terrorysta wjechał ciężarówką w tłum wracający z pokazu fajerwerków, zabijając 86 osób.

Francuskie władze uważają, że przepisy stanu wyjątkowego pomogły w walce z dżihadystycznymi komórkami terrorystycznymi działającymi we Francji albo wysyłającymi bojowników do Syrii i Iraku na tereny opanowane przez Państwo Islamskie.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 13 listopad 2016 17:13
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Stan wyjątkowy we Francji będzie przedłużony