Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nowy sarkofag w Czarnobylu jest na ukończeniu
Kategoria: Wiadomości   Środa, 23 listopad 2016 03:32 Autor: admin

Nowy sarkofag w Czarnobylu jest na ukończeniu

Nowy sarkofag w Czarnobylu jest na ukończeniu foto: Wikimedia Commons/CC

Trzydzieści lat po wybuchu  reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu dobiegają końca prace nad budową zabezpieczeń, które odizolują istniejący sarkofag i na następne sto lat zabezpieczą przerobione paliwo jądrowe. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała, że 29 listopada 2016 r. zakończona zostanie budowa nowej arki, która tego samego dnia zostanie przesunięta nad stary sarkofag w Czarnobylu.

Stary sarkofag, który powstał jeszcze w czasach ZSRR, zostanie przykryty ogromną stalową konstrukcją zwaną „arką”, a kasety z radioaktywnymi odpadami trafią do ponad dwustu solidnych betonowych schronów. Arka to największa ruchoma konstrukcja na świecie. Jej wysokość wynosi 110 metrów. Jest długa na 150 metrów i szeroka na 260 metrów. Całkowita masa to ponad 31 tysięcy ton. Nowy sarkofag był budowany w odległości około 250 metrów od 30-letniej, znajdującej się już w złym stanie technicznym konstrukcji.

W przyszłości stan starego sarkofagu może ulec pogorszeniu, co grozi uwolnieniem radioaktywnych pyłów do atmosfery. Potężna stalowa arka ma temu zapobiec. Ogromny dach będzie oddzielał starą konstrukcję od środowiska zewnętrznego. Pod obecnym betonowym sarkofagiem znajduje się ponad 200 ton zastygłej radioaktywnej lawy, pyłów i paliwa jądrowego.

Plany budowy nowego sarkofagu sięgają 1992 r., kiedy to ukraiński rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt konstrukcji, która miałaby zastąpić zbudowany w pośpiechu sarkofag. Ze zgłoszonych pomysłów uznano za najlepszy projekt, który miał zostać wybudowany obok zniszczonego bloku reaktora, a następnie nasunięty na stary sarkofag. Dzięki temu zredukowano ryzyko napromieniowania pracujących przy budowie pracowników.

Kontrakt na budowę w 2007 r. zdobyło francuskie konsorcjum Novarka. Jako podwykonawcy przy budowie pracowały także firmy amerykańskie, włoskie, tureckie i ukraińskie. Fundusze na budowę Arki zbierał Międzynarodowy Fundusz Czarnobylski "Ukrycie", działający przy Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 23 listopad 2016 06:01
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nowy sarkofag w Czarnobylu jest na ukończeniu