Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Rosja prosi Francję o pomoc w odzyskaniu od Ukrainy 3 mld dolarów
Kategoria: Wiadomości   Piątek, 02 grudzień 2016 18:37 Autor: admin

Rosja prosi Francję o pomoc w odzyskaniu od Ukrainy 3 mld dolarów

„Poruszyliśmy kwestię Ukrainy, kwestię zwrotu długu. Poprosiłem o wsparcie MFW, Francję jako aktywnego członka tej organizacji, wsparcie w celu szybkiego rozwiązania zwrotu suwerennego długu Ukrainy wobec Rosji – powiedział Siłuanow po spotkaniu w Moskwie.

Rosja w lutym tego roku złożyła pozew w Wysokim Trybunale Anglii w sprawie zaciągniętego pod koniec 2013 roku przez Ukrainę długu w postaci euroobligacji na kwotę 3 mld dolarów i niespłacenia go w terminie. Trybunał rozpatrzy sprawę w dniach 17-20 stycznia 2017 roku, o czym poinformował rosyjski wiceminister finansów Siergiej Storczak.

W październiku szef Ministerstwo Finansów Rosji zamierzał spotkać się z ukraińskim kolegą w tej sprawie w Niemczech, które pośredniczą w rozmowach między Kijowem a Moskwą.

Jednak później strona rosyjska oświadczyła, że nie będzie negocjować z Ukrainą tego długu, dopóki Kijów nie uzna go za suwerenny i nie zaproponuje lepszych warunków restrukturyzacji niż te, które zaproponowano komercyjnym kredytodawcom. Bez tego – jak zaznaczył Siłuanow – Rosja nie widzi sensu dalszych rozmów.

W 2013 roku Rosja wykupiła suwerenne euroobligacje Ukrainy na kwotę 3 mld dolarów. Pod koniec 2015 roku Kijów ogłosił upadłość, a potem w ogóle odmówił płacenia. W rezultacie oprócz 3 mld nagromadziły się odsetki w wysokości 75 mln dolarów. Ukraina miała nadzieję, że Moskwa zgodzi się na restrukturyzację długu na tych samych warunkach, co komercyjni wierzyciele. Jednak Rosja odmówiła, podkreślając, że ten dług ma charakter suwerenny, a więc kwestia restrukturyzacji powinna być rozwiązywana osobno.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 02 grudzień 2016 20:03
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Rosja prosi Francję o pomoc w odzyskaniu od Ukrainy 3 mld dolarów