Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Europie wciąż przybywa bojowników ISIS, rośnie zagrożenie zamachami
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 03 grudzień 2016 04:01 Autor: admin

W Europie wciąż przybywa bojowników ISIS, rośnie zagrożenie zamachami

„Szacunki różnych służb wywiadowczych wskazują, że kilkudziesięciu ludzi kierowanych przez IS może obecnie przebywać w Europie i mają oni zdolność przeprowadzenia zamachów terrorystycznych” – czytamy w najnowszym raporcie agencji.

Dokument ocenia, że najbardziej prawdopodobnymi formami przeprowadzania zamachów przez ISIS w państwach unijnych będą te stosowane przez organizację w ostatnich latach, czyli ataki z użyciem broni palnej, samobójcze zamachy bombowe oraz ataki w pojedynkę, np. bronią białą. Może dochodzić również do powszechnych w Syrii porwań i wybuchów samochodów pułapek.

„Właściwie zagrożona zamachami jest cała Unia Europejska, ponieważ prawie wszystkie rządy wspierają dowodzoną przez USA antydżihadystyczną koalicję” – stwierdza raport.

Europol ostrzega, że Państwo Islamskie może przenikać do społeczności syryjskich uchodźców w Europie, by wzbudzać wśród nich wrogość do nowych krajów pobytu. Zauważono, że dżihadyści specjalizują się w rekrutowaniu zmarginalizowanej młodzieży, w tym wielu umysłowo chorych, i zachęcaniu ich do przeprowadzania ataków.

„Jeśli IS zostanie pokonane lub poważnie osłabione przez siły koalicji w Syrii czy Iraku, można spodziewać się coraz aktywniejszego powrotu (stamtąd) zagranicznych bojowników i ich rodzin do UE lub do innych stref konfliktu” – napisano w dokumencie.

Dodano, że prawdopodobne jest, iż ISIS zacznie planować zamachy i wysyłać bojowników do Europy z Libii, a kolejnym zagrożeniem dla Europy są także inne grupy terrorystyczne, w tym Al-Kaida i jej sojusznicy.

-------------

Po co Ukrainie manewry przy granicy z Rosją?

Według danych Europolu, terroryści najprawdopodobniej będą kontynuować metody zbliżone do tych, jakie stosowano w zamachach w 2015 i 2016 roku we Francji i Belgii. Ataki mogą zostać przeprowadzone zarówno przez zorganizowane grupy, jak i pojedynczych terrorystów. 

Organizatorami i inicjatorami zamachów mogą być nie tylko bojownicy z ugrupowania Państwo Islamskie, ale i z innych radykalnych organizacji, m.in. Al-Kaidy czy Dżebchat an-Nusry. 

Europol odnotowuje wzrost liczby terrorystów opuszczających Syrię i Irak. Oczekuje się, że będą kierować się do Europy i w inne regiony, na przykład do Libii, co niesie poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

Dokonując zamachów w Europie terroryści mają na celu skłonienie państw europejskich do zaostrzenia polityki w zakresie uchodźców z Syrii, zauważa się w raporcie. Źródło (kompilacja): NDIE.PLSputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Sobota, 03 grudzień 2016 06:38
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości W Europie wciąż przybywa bojowników ISIS, rośnie zagrożenie zamachami