Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Zakażą kultu Bandery? Ukraiński totalitaryzm zrównany z nazizmem
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 15 grudzień 2016 14:11 Autor: admin

Zakażą kultu Bandery? Ukraiński totalitaryzm zrównany z nazizmem

Dziś w Sejmie posłowie będą debatować nad nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych systemów totalitarnych. Jest tam ważny zapis dotyczący Ukrainy.

Prawo i Sprawiedliwość ma swojego konika — to dekomunizacja przestrzeni publicznej. Z ulic, placów i skwerów zniknąć mają pomniki oraz nazwy nawiązujące do poprzedniego ustroju. Uznane zostały za relikt zbrodniczego systemu. Ale posłowie przypadkiem rozpędzili się i przy okazji dali prztyczka w nos Ukraińcom. W projekcie znajdujemy taki oto zapis: „Za inny ustrój totalitarny uważa się w szczególności faszyzm, nazizm niemiecki, nacjonalizm ukraiński i litewski, militaryzm pruski, rosyjski i niemiecki”. Wojewodowie w większości przesłali dane ze swoich regionów, zawierające spisy obiektów — pomników i tablic, które należy usunąć. Są tam również obiekty upamiętniające ukraińską partyzantkę.

Ukraińcy zdążyli już zapałać oburzeniem. „To absolutnie destrukcyjny projekt, o którego konsekwencjach nawet boję się myśleć. Chodzi o podżeganie skrajnych emocji i psychozy” — skomentował przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, Peter Tim.

To z pewnością polepszeniu stosunków na szczeblu dyplomatycznym się nie przysłuży — po lipcowej uchwale Sejmu, aby uznać rzeź wołyńską za ludobójstwo, a 11 lipca uczynić oficjalnym Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskiego na Polakach, wzajemnym pretensjom nie ma końca. Atmosferę dodatkowo podgrzał film Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”. Ukraina zapowiedziała, że na uchwały Sejmu i Senatu dotyczące uznania Wołynia ludobójstwem, będzie stosowna odpowiedź. I rzeczywiście Ukraińcy nie dali za wygraną — do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął absurdalny projekt rezolucji o upamiętnieniu tzw. ludobójstwa polskiego na Ukraińcach 1919-1951. Zarejestrował go niezrzeszony deputowany Ołeh Musij. Natomiast były szef ukraińskiego MSZ Borys Tarasiuk demonstracyjnie zrezygnował z funkcji szefa międzyparlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską.

 

Źródło: pl.SputnikNews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 grudzień 2016 14:30
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Zakażą kultu Bandery? Ukraiński totalitaryzm zrównany z nazizmem