Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Trwa ewakuacja terrorystów i cywilów z Aleppo
Kategoria: Wiadomości   Niedziela, 18 grudzień 2016 16:35 Autor: admin

Trwa ewakuacja terrorystów i cywilów z Aleppo

Miasto Aleppo jest już praktycznie w rękach syryjskiej armii. Resztki oporu ze strony opozycji udało się zwalczyć dzięki rosyjsko-tureckiemu porozumieniu, które pozwoli ewakuować pozostałych bojowników wraz z ich rodzinami do sąsiedniej muhafazy Idlib. Gdyby negocjacje nie doszły do skutku, Rosja zapowiadała, że wkroczyłaby siłą do oblężonej strefy i traktowałaby „umiarkowaną opozycję” na równi z terrorystami.

Z Syrii napływa ogromna ilość informacji. Dopiero teraz, gdy armia rządowa zdobyła niemal całe Aleppo okazuje się, że znaczna większość doniesień to kłamliwa propaganda, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Z oblężonej strefy w Aleppo, a nawet z zupełnie innych miast, w tym z Europy, udostępniano liczne zdjęcia, które miały prezentować działania syryjskiej i rosyjskiej armii w negatywnym świetle. Tymczasem spora część z nich pochodzi z zupełnie innych miejsc i przedstawia zupełnie inne sytuacje – jedna z nich, przedstawiona poniżej, to nic innego jak kadr z teledysku libańskiej piosenkarki Hiby Tawaji.
Inne fotografie, przedstawiające np. zabitych ludzi, zostały wykonane w zupełnie innych krajach Bliskiego Wschodu. Udostępniane nagrania, gdzie rzekomo armia rządowa morduje cywilów, to w rzeczywistości egzekucje, przeprowadzane przez ISIL. Taka narracja odpowiadała krajom zachodnim i tamtejszym mediom, które bez zastanowienia czy weryfikacji podchwytywały wszelkie informacje i rozpowszechniały (świadomie lub nie) fałszywe wiadomości.

W takiej sytuacji, przedstawianie wiarygodnych informacji jest niezwykle trudne. Wiadomo jednak, że w Aleppo trwa ewakuacja bojowników oraz cywilów do muhafazy Idlib. Rosja twierdzi, że oblężoną strefę opuściło już ponad 9 tysięcy ludzi, lecz w piątek, gdy kolejny konwój zaczął opuszczać miasto, uzbrojeni ludzie w pewnym momencie mieli ukraść broń i wziąć cywilów oraz żołnierzy syryjskich jako zakładników. Po kilku godzinach wypuścili ich, ale najpierw ich okradli i zabili nawet kilkanaście osób.

Media są zgodne co do tego, że ktoś otworzył ogień w kierunku konwoju i zatrzymał go. Jedna wersja zakłada, że naruszenia operacji ewakuacyjnej miały dokonać proirańskie bojówki. Syryjski rząd twierdzi, że dokonali tego terroryści z Frontu al-Nusra.

Ewakuacja ludzi wciąż trwa, choć Rosja powiadomiła wczoraj o zakończeniu operacji i wyzwoleniu całego miasta, czego nie potwierdziła ani Turcja, ani Iran. Prawdopodobnie już w najbliższych dniach pojawi się oficjalna, potwierdzona informacja o wyzwoleniu miasta Aleppo. Już dziś przewiduje się, że następna w kolejne do oczyszczenia z antyrządowych bojówek będzie muhafaza Idlib. Przy okazji możemy spodziewać się kolejnego potopu tzw. fake news.

John Moll

Na podstawie: Al-monitor.com, RT.com, Edition.CNN.com, AA.com.tr, MiddleEasteye.net

 

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 18 grudzień 2016 17:32
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Trwa ewakuacja terrorystów i cywilów z Aleppo