Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Emerytowany generał NATO: blok „nie przeżyje” Trumpa
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 24 grudzień 2016 10:55 Autor: admin

Emerytowany generał NATO: blok „nie przeżyje” Trumpa

Zdaniem emerytowanego generała, pierwsze inicjatywy w polityce zagranicznej prezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z retoryką przedwyborczą nie wróżą sojuszowi niczego dobrego. Sherriff uważa, że uratować blok może tylko przywiązanie wszystkich jego uczestników do piątego artykułu umowy o NATO, w którym mowa jest o tym, że zagrożenie dla jednego z państw sojuszniczych automatycznie rozpatrywane jest jako agresja przeciwko wszystkim państwom sojuszniczym. 

Jednak Trump nie raz oświadczał, że Waszyngton będzie wypełniać swoje zobowiązania tylko w tym przypadku, jeśli Europa zapewni finansowe zabezpieczenie pobytu amerykańskich wojsk na swoim terytorium. Podobne podejście, z punktu widzenia wojskowego, doprowadzi do klęski całego bloku. „Jeśli on (Trump) będzie nadal podrywać fundamenty naszego wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa zbiorowego, to NATO nie przeżyje kolejnych pięciu lat” — twierdzi Richard Sherriff. 

W razie rezygnacji Ameryki ze swoich zobowiązań „siły odśrodkowe, które dzielą państwa, zwyciężą nad siłami łączącymi różne narody w jedno”. 

Wcześniej emerytowany generał opublikował książkę fabularną „Wojna z Rosją”, w której nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych była kobieta. Wymyślona pani prezydent już wkrótce po objęciu władzy uruchomiła projekt współpracy z Ukrainą i rozmieściła wojska amerykańskie w krajach nadbałtyckich. Według słów Sherriffa, książka ma "niezbyt szczęśliwe” zakończenie. 

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 24 grudzień 2016 13:56
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Emerytowany generał NATO: blok „nie przeżyje” Trumpa