Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Na Ukrainie zdemolowano pomnik ku czci pomordowanych Polaków
Kategoria: Wiadomości   Wtorek, 10 styczeń 2017 15:00 Autor: admin

Na Ukrainie zdemolowano pomnik ku czci pomordowanych Polaków

Na Ukrainie zdemolowano pomnik ku czci pomordowanych Polaków foto: Stako/Wikimedia Commons/CC

Mieszkańcy tej wsi zostali zamordowani w 1944 roku przez ukraińskich pacyfikatorów z ochotniczej dywizji Waffen SS Galizien. Wówczas te ziemie należały do Polski, obecnie jest to rejon brodowski obwodu lwowskiego Ukrainy. Podczas operacji pacyfikacyjnej zginęło około tysiąca osób, większość z nich została żywcem spalona w kościele. Wioski nie odbudowano, na jej miejscu wzniesiono pomnik przedstawiający kamienny krzyż i dwie płyty z listami poległych.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku jeden z liderów ukraińskich nacjonalistów Dmytro Korczynski zapowiedział podobne traktowanie polskich pomników na terytorium, które wcześniej należało do Polski. Lider nacjonalistycznego stowarzyszenia Bractwo oznajmił, że polskie pomniki w Ukrainie trzeba wyburzać na równi z tymi, które symbolizują reżim radziecki. 

Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło poinformował, że Polska wyśle do MSZ Ukrainy notę protestacyjną w związku ze zdemolowaniem pomnika Polaków, którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów. 

Wcześniej w serwisach społecznościowych zostało umieszczone wideo, na którym widać, że krzyż stanowiący część pomnika jest zniszczony. Ponadto przestępcy zamalowali deski z listami poległych w kolory ukraińskiej flagi narodowej i flagi UPA z napisem SS.

„Wiemy o tym filmie. Rano wyruszy tam konsul a do MSZ Ukrainy zostanie wysłana nota" — oznajmił Piekło, którego zacytowała Telewizja Polska.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 10 styczeń 2017 17:39
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Na Ukrainie zdemolowano pomnik ku czci pomordowanych Polaków