Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Masowe protesty w Bukareszcie
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 02 luty 2017 10:36 Autor: admin

Masowe protesty w Bukareszcie

Ponad 100 tysięcy osób wyszło wczoraj na ulice Bukaresztu na antyrządowe demonstracje, związane ze zmianami w kodeksie karnym i decyzją w sprawie amnestii dla więźniów, donoszą lokalne media.

Jak podawała rumuńska agencja agerpres.ro, w pikietach w pobliżu siedzibą rządu w Bukareszcie uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Demonstranci skandowali: „Złodzieje!", „Dymisja!", „Nie dla amnestii".

Masowe protesty odbywają się także w innych rumuńskich miastach — Kluż-Napoce, Gałaczu, Jassach, Sybinie, Timisoarze, Bacau i innych, w których, według portalu digi24.ro w sumie na ulice wyszło 140 tysięcy ludzi.

Lokalne media zauważają, że są to największe protesty w Rumunii w ciągu ostatnich 25 lat. Rumuni obawiają się, że w wyniku przyjęcia przez rząd nowych poprawek na wolność wyjdą odbywający karę skorumpowani politycy, a także szereg groźnych przestępców.

W celu zapewnienia porządku publicznego przed siedzibą rządu rozstawiono kordony policji. Informowano, że ruch na niektórych ulicach stolicy był utrudniony. Demonstracja odbywała się spokojnie.

Pierwsza fala podobnych protestów miała miejsce w całej Rumunii 22 stycznia. Wtedy łączna liczba demonstrantów nie przekroczyła 20 tysięcy. Tydzień później na ulice różnych miast wyszło około 100 tysięcy obywateli Rumunii.

Wcześniej premier Sorin Grindeanu zaproponował amnestię dla niektórych kategorii więźniów, aby rozwiązać problem przepełnionych więzień. Przeciwko tej inicjatywie opowiedział się m. in. prezydent Klaus Iohannis. Opozycyjna Partii Narodowo-Liberalna, która popiera prezydenta, wystąpiła w środę z inicjatywą złożenia wotum nieufności wobec rządu.

Amnestia może obejmować osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży, więźniarki, które mają małe dzieci, niezależnie od oskarżeń. Szansę na wyjście na wolność mają mieć również ci, których kara pozbawienia wolności nie przekracza pięciu lat, z wyjątkiem tych, którzy odsiadują wyrok za przestępstwa kryminalne, jak również tych, którzy są skazani za napaść seksualną.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 04 luty 2017 13:50