Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Unia ma nowy dziesięciopunktowy program na powstrzymanie migracji
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 04 luty 2017 10:23 Autor: admin

Unia ma nowy dziesięciopunktowy program na powstrzymanie migracji

Unia Europejska chce, aby w bieżącym roku nie przybyły do Europy przez Morze Śródziemne dziesiątki tysięcy imigrantów. Tylko rok wcześniej tą drogą na Stary Kontynent wybrało się 180 tys. tzw. uchodźców. Tysiące przypłaciło podróż życiem.

Głowy państw i szefowie rządów krajów unijnych uchwalili podczas szczytu na Malcie dziesięciopunktowy program, który ma na celu zamknięcie popularnego śródziemnomorskiego szlaku migracji. Przewiduje on przede wszystkim wzmocnioną współpracę z Libią. Ten nękany od lat wojną domową kraj jest głównym krajem tranzytowym dla imigrantów, którzy z Afryki planują przedostać się do Europy - informuje ndie.pl.

Program przewiduje szybkie wyszkolenie i wyposażenie libijskiej straży przybrzeżnej, aby mogła uniemożliwiać nielegalne przeprawy przez Morze Śródziemne i zwalczać przemyt ludzi. Wówczas tzw. uchodźcy musieliby pozostać w Libii. Tam mają znaleźć schronienie w odpowiednich ośrodkach. Program zakłada także finansowanie kampanii informujących o niebezpieczeństwach nielegalnej migracji oraz projektów wspierających powrót do kraju.

Unijne plany spotkały się z ostrą krytyką organizacji pomagającym imigrantom. Oxfam zaznacza, że współpraca z Libią, która służy przede wszystkim odparciu imigrantów, narusza podstawowe wartości europejskie. Pro Asyl i Stowarzyszenie Organizacji Charytatywnych wystosowały list otwarty do Angeli Merkel, w którym mówiły o „osiągnięciu przez europejską politykę migracyjną krytycznego punktu”.

Merkel tymczasem opowiada się za umocnieniem współpracy. „Sytuacja migrantów w Libii jest dramatyczna” – powiedziała i dodała: „Potrzebujemy politycznego rozwiązania dla stabilnej Libii, a to wymaga jeszcze wielu starań”.

Także w Libii celem jest „walka z nielegalnym przemytem ludzi i poprawa sytuacji uchodźców”. Ma to nastąpić we współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji. „W tym kontekście będziemy również rozmawiać o przyszłości nowego systemu azylowego w Europie” – poinformowała Merkel.

Z kolei kanclerz Austrii Christian Kern wezwał Stany Zjednoczone do udziału w rozwiązywaniu kryzysu imigracyjnego. „Nie ma wątpliwości, że Ameryka jest współodpowiedzialna za napływ uchodźców przez swoje militarne interwencje” – stwierdził.

 

Źródło: dw.com/dpa / NDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 04 luty 2017 11:54
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Unia ma nowy dziesięciopunktowy program na powstrzymanie migracji