Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości „Kalifat ideologiczny nie odejdzie wraz z upadkiem ISIS”
Kategoria: Wiadomości   Czwartek, 02 marzec 2017 13:48 Autor: admin

„Kalifat ideologiczny nie odejdzie wraz z upadkiem ISIS”

„Walki w północnej Syrii są dla Paryża stawką bezpieczeństwa narodowego” – czytamy we francuskiej gazecie. Chodzi o problem, jaki stanowią liczni Francuzi, w przeważającej większości potomkowie muzułmańskich imigrantów, walczący w szeregach Państwa Islamskiego. Paryż chciałby ich przychwycić, ale „Turcja ochronę swych interesów w regionie negocjuje bezpośrednio z Rosją, a te interesy niekoniecznie są takie jak nasze” -  informuje ndie.pl.

„Przekazanie przez Turków francuskich dżihadystów służbom francuskim nie jest oczywistością (…), tak samo jak tych, których złapie armia syryjska” – czytamy. Gazeta powtarzając wypowiedzi niektórych polityków, w tym kandydata prawicy na prezydenta Francois Fillona, ubolewa, że „od 2012 roku, gdy Francja zamknęła ambasadę w Damaszku, Paryż nie ma kontaktu z syryjskimi służbami informacyjnymi”.

„Le Figaro” ostrzega, że wynikiem tego może być niekontrolowany powrót dżihadystów do Francji. „Zwycięstwo w Syrii i Iraku wydaje się niewątpliwe, ale gdy druga bitwa o Mosul jest w pełni, rodzi się obawa, że trzecia rozegra się we Francji” – wskazuje de La Grange.

„Szalone sukcesy zawdzięczało ISIS swym bastionom w Iraku i Syrii, zniszczenie jego niby państwowej struktury jest więc dobrą nowiną” – stwierdza ekspert i ostrzega, że „choć kalifat geograficzny za chwilę odejdzie w przeszłość, trwać będzie kalifat ideologiczny”.

De La Grange przywołuje „niebezpiecznie ostrzeżenie” rzecznika dżihadystów, który powiedział, że „strata terytorium nie jest klęską, klęską jest strata woli walki”. Według komentatora „Le Figaro” „nie ma się prawa wątpić”, że ta wola pozostanie i „dżihadyzm sunnicki przeżyje, a nawet odrodzi się jeszcze silniejszy, jeszcze bardziej niebezpieczny”. Na koniec ostrzega on, że w tej sytuacji „odłożenie broni byłoby szaleństwem”, a „koniec wojny wybije tylko godzinę nowej bitwy”.

 

Źródło: tvp info/pap/le figaro / NDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 02 marzec 2017 14:43
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości „Kalifat ideologiczny nie odejdzie wraz z upadkiem ISIS”