Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Czy ruch bezwizowy z UE zakończy ukraiński potop w Polsce?
Kategoria: Wiadomości   Sobota, 08 kwiecień 2017 17:57 Autor: admin

Czy ruch bezwizowy z UE zakończy ukraiński potop w Polsce?

Parlament Europejski zdecydował, że od czerwca Ukraińcy zyskają przywilej ruchu bezwizowego z krajami UE. Jeśli potwierdzi to Rada Europy będzie to oznaczało, że od czerwca każdy Ukrainiec, który chce wyjechać na Zachód będzie mógł to uczynić bez konieczności wizyty w konsulacie kraju docelowego. 

Tym samym otwiera się szansa, że ponad milion Ukraińców zaproszonych do Polski przez obecne władze rozpierzchnie się po Europie. Równie możliwe jest też to, że przyjedzie do nas następne kilka milionów obywatelintego upadłego kraju. 

Oficjalnie Ukraińcy będą mogli przebywać w krajach Unii Europejskiej przez 90 dni i nie będą mogli tam legalnie pracować, ale każdy chyba wie jaka jest obecnie skala ukraińskiej szarej strefy w Polsce, na przykład w budownictwie. Można zatem podejrzewać, że zaniżający wzrost wynagrodzeń w Polsce Ukraińcy, będą postępowali tak samo w krajach zachodnich. 

Niewiadomą pozostaje kwestia tego ilu przebywających w Polsce Ukraińców zdecyduje się na wyjazd z naszego kraju. Co prawda na zachodzie Europy zarobią znacznie lepiej niż w Polsce, ale pozostaje jeszcze bariera językowa, która z pewnością zniechęci wielu do zmiany miejsca pobytu. 

Nie do przecenienia jest też kwestia geograficzna, ponieważ bardzo wielu przebywających w Polsce Ukraińców, jeździ często odwiedzać rodziny, wywożąc przy okazji na Ukrainę zarobione pieniądze. To mogą być bardzo ważne aspekt skłaniające do decyzji o pozostaniu u nas.

Jeśli ci imigranci zarobkowi będą rozumowali w ten sposób, nie tylko nie pozbedziemy się setek tysięcy przebywających u nas Ukraińców, ale zostaniemy zalani kolejnymi milionami chętnych do mieszkania w Polsce. Już teraz ukraińską mowę słychać praktycznie wszędzie, a może się to stać jeszcze powszechniejsze. 

Tym samym decyzja Parlamentu Europejskiego, o ile zostanie podtrzymana przez Radę Europy, może nie tylko nie zakończyć ukrainizacji polskiego rynku pracy, czego obawiają się niektórzy rodzimi przedsiębiorcy, ale wręcz spowoduje eskalację tego procesu.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 08 kwiecień 2017 19:13
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Czy ruch bezwizowy z UE zakończy ukraiński potop w Polsce?