Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nieoczekiwana decyzja USA. Grupa okrętów płynie w kierunku Korei Północnej
Kategoria: Wiadomości   Poniedziałek, 10 kwiecień 2017 10:17 Autor: admin

Nieoczekiwana decyzja USA. Grupa okrętów płynie w kierunku Korei Północnej

Z informacji agencji wynika, że amerykańskie okręty wyruszyły 8 kwietnia z Singapuru i płyną w okolice Półwyspu Koreańskiego. Początkowo grupa miała w najbliższym czasie płynąć do Australii.

W skład grupy uderzeniowej marynarki wojennej USA, oprócz lotniskowca atomowego USS Carl Vinson, wchodzi kilka niszczycieli oraz krążowników rakietowych uzbrojonych w pociski kierowane, które mogą przechwytywać rakiety balistyczne.

Agencja pisze, że ta decyzja jest dość nieoczekiwana, bo amerykański lotniskowiec był w Korei Południowej niecały miesiąc temu. 

Yonhap cytuje przedstawiciela południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony Mun San Gunay’a, który powiedział, że odzwierciedla to „poważny stosunek (USA) do sytuacji na Półwyspie Koreańskim”. Jak dodał, działania Waszyngtonu mają na celu umocnienie obrony w przypadku przeprowadzenia przez KRLD testów z użyciem broni jądrowej lub wystrzelenia przez nią pocisku balistycznego.

Pytany o możliwość wybuchu wojny na Półwyspie Koreańskim, Mun San Gunay podkreślił, że południowokoreańskie wojska są przygotowane do odparcia „prowokacji Północy”, jeśli do nich dojdzie z okazji 105. rocznicy urodzin byłego prezydenta KRLD Kim Ir Sena 15 kwietnia. Seul nie wyklucza też testów z użyciem broni jądrowej lub rakietowej poświęconych 85. rocznicy powstania Koreańskiej Armii Ludowej 25 kwietnia.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA przekazała prezydentowi Donaldowi Trumpowi raport na temat ewentualnej reakcji na zagrożenie nuklearne ze strony Pjongjangu. Propozycje dotyczą m.in. rozmieszczenia broni jądrowej w Korei Południowej oraz odsunięcie od władzy północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. Jak poinformowała telewizja NBC, USA mogą uciec się do jednego z tych wariantów, jeśli nie zdołają porozumieć się z Chinami w zakresie powstrzymywania KRLD.

Już pięciokrotnie — w 2006, 2009, 2013, a także w styczniu i we wrześniu 2016 roku — Pjongjang dokonał prób z bronią atomową. Północnokoreańskie władze odrzucają rezolucje RB ONZ z żądaniem zaprzestania testów jądrowych i rakietowych,  powołując się na zagrożenie ze strony USA – ponad 28 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonuje w Korei Południowej. Ponadto Stany Zjednoczone regularnie przerzucają do tego regionu broń strategiczną do udziału w ćwiczeniach i nie chcą podpisać z Koreą Północną traktatu pokojowego.

Lotniskowiec klasy USS Carl Vinson

Amerykański lotniskowiec Carl Vinson na Morzu Południowochińskim

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 kwiecień 2017 12:27
alexjones.pl Informacje ze świata Wiadomości Nieoczekiwana decyzja USA. Grupa okrętów płynie w kierunku Korei Północnej